Jak wyczyścić baterie kuchenne i łazienkowe z kamienia?

Kamień zbierający się na baterii łazienkowej potrafi być prawdziwym utrapieniem. Na szczęście nie jesteśmy bezradni w walce z tym osadem. Jeżeli poszukujecie skutecznych i sprawdzonych sposobów na odkamienienie baterii w Waszym domu, to zapraszam do lektury.

Skąd bierze się kamień?

Woda w znakomitej większości domów w naszym kraju jest twarda. Oznacza, że posiada ona w swoim składzie dużo związków magnezu oraz wapnia. Pod wpływem wysokiej temperatury te związki się wykręcają i z tego powstaje tak zwany kamień kotłowy. Jest to twardy osad, który pokrywa właściwie wszystkie elementy w naszym domu mające kontakt z wodą przez dłuższy czas.

Zaliczymy do nich między innymi baterie zarówno w łazience jak i kuchni, zlewozmywak, umywalka czy też wanna. Oprócz tego oczywiście również sprzęty AGD takie jak czajnik, zmywarka lub pralka. Pozbycie się osadu często jest dość dużym wyzwaniem, ale warto to robić regularnie. Oprócz tego, że osad może uszkodzić nasz sprzęt-to również jest to miejsce, gdzie zbierają się bakterie. Poniżej znajdziecie sprawdzone sposoby na pozbycie się kamienia z baterii.

Jak usunąć kamień domowymi sposobami?

Miejscem, gdzie kamień lubi się najbardziej osadzać, jest styk baterii z umywalką lub wanną. Jeżeli czyścimy to miejsce, to powinniśmy uważać na to, aby nie uszkodzić powłoki chroniące i baterie. Zazwyczaj jeżeli osad jest niewielki, to do wyczyszczenia wystarczy gąbka i płyn do naczyń. Gąbka powinna być miękka. Jeżeli jednak to zaniedbamy to nasze działania będą musiały być bardziej radykalne.

Z domowych sposobów popularny i ekologiczny jest użycie soku z cytryny. Wystarczy, że połową cytryny na smarujemy miejsca, w których powstaje osad i zostawimy to na kilkanaście minut. Po tym czasie spłukujemy baterie wodą i wycieramy suchą szmatką. Bateria powinna być już pozbawiona brzydkiego osadu. Warto jest nabrać nawyku wycierania baterii po jej użyciu. Im mniej zostawimy wody tym mniej będzie zbierało się kamienia.

Bateria oprócz widocznych części zewnętrznych ma również swoje wewnętrzne elementy. One są narażone na działanie wody cały czas. Warto również w miarę możliwości zadbać od do których mamy dostęp. Zaliczymy do nich między innymi zamontowany napowietrzacz. Jest to miejsce szczególnie narażone na powstawanie kamienia. Najprościej jest odkręcić napowietrzacz i zanurzyć go w jakimś pojemniku z octem. Zostawiamy go tam na kilkanaście minut i potem płuczemy go zimną wodą. Po takim zabiegu perlator powinien być pozbawiony już osadu z kamienia.

Usuwanie kamienia z prysznica

Kolejnym miejscem, w którym bardzo często tworzą się osady kamiennej jest ściana w kabinie prysznicowej. Na szczęście jest to miejsce, z którego bardzo łatwo można wyczyścić domowymi sposobami. Wystarczy naszykować roztwór octu pomieszanego z wodą w proporcji jeden do jednego. Zamiast octu możemy użyć kwasku cytrynowego. Stworzoną w ten sposób miksturę wlewamy do spryskiwacza i zbliżamy wszystkie elementy pokryte kamieniem. Teraz jedynie musimy odczekać około 15 minut i spłukać wszystko wodą. Na koniec wycieramy suchą szmatką.

W kabinie prysznicowej bardzo często mamy również kamień na rączkach trzymających natrysk. Tam również dobrze sprawdzi się opisany wyżej roztwór. Tym razem jednak moczymy szmatkę i ją wycieramy elementy pokryte osadem z kamienia. Jeżeli osadu jest dużo to wówczas musimy zostawić szmatkę na dłużej. Po kilkunastu minutach kiedy zdejmujemy szmatkę kamień powinien już bez problemu zejść. Wybierając kabinę prysznicową warto jest zwrócić uwagę na to, aby rączkę można było łatwo zdemontować. Dzięki temu jej czyszczenie będzie dużo prostsze.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Jak w wielu innych rzeczach tak i w przypadku kamienia lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli nie chcemy powstawania osadu z kamienia, to powinniśmy ściągać wodę po każdej kąpieli. Zarówno jeżeli chodzi o ścianki kabiny jak i również o wytarcie baterii suchą szmatką. Do czyszczenia kabiny doskonale sprawdzi się gumowa ściągaczka jak do mycia okien. W miejscach trudno dostępnych na różnego rodzaju stykach baterii z wanną lub umywalką co pewien czas warto jest wytrzeć to miejsce szmatką z octem. To pozwoli nam na pozbycie się problemu z kamieniem.

Znajdź inne porady na: https://wdomuzogrodem.pl/porady/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 6 =