Od czego zależy wybór maszyny czyszczącej?

Czystość biur, powierzchni magazynowych i obiektów przemysłowych jest stanem pożądanym i nie zawsze łatwym do osiągnięcia. W utrzymaniu czystej podłogi pomogą profesjonalne maszyny czyszczące. Jak wybrać odpowiedni sprzęt do czyszczenia podłogi i czym maszyny różnią się od siebie?

Różne maszyny ze względu na wielkość powierzchni

Jednym z podstawowych kryteriów decydujących o wyborze konkretnej maszyny czyszczącej jest wielkość powierzchni do sprzątania. Logiczną zależnością jest, że im większa przestrzeń, tym obszerniejsza powinna być maszyna do jej posprzątania. Zastosowanie zbyt małego sprzętu w dużych pomieszczeniach sprawi, że cały proces będzie nieefektywny.

W przypadku powierzchni do 1000 metrów kwadratowych sprawdzą się najmniejsze maszyny czyszczące. Takie pomieszczenia (np. sklepy czy szkoły) zwykle mają też wiele mebli i innych przedmiotów, przez co łatwiej jest wprowadzić do nich mniejszą maszynę. Na powierzchniach od 1000 do 2500 metrów kwadratowych warto wprowadzić średnie maszyny, akumulatorowe lub z zasilaniem kablowym. Natomiast w przypadku powierzchni powyżej 2500 metrów kwadratowych najlepiej sprawdzą się duże maszyny czyszczące z miejscem siedzącym dla operatora.

Rodzaj zasilania w maszynach czyszczących

Kolejną kwestią, która rozróżnia maszyny czyszczące, jest rodzaj zasilania. Są dwa podstawowe typy – akumulatorowa, czyli zasilane dużymi bateriami lub kablowe, które należy podłączyć do sieci. Wersje na baterie sprawdzą się w miejscach, w których kabel może ograniczać ruch pieszy lub stanowić zagrożenie dla pracowników albo operatora. W ich przypadku należy ciągle kontrolować poziom naładowania baterii. Maszyny czyszczące zasilane kablowo to z kolei lżejsze wersje, ponieważ akumulator sporo waży. Wersje kablowe są też zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w codziennym utrzymaniu.

Stopień zastawienia posadzki i trakcja również mają znaczenie

Duże znaczenie w dokonywaniu wyboru odpowiedniej maszyny czyszczącej ma też stopień zastawienia posadzki w danej przestrzeni. W przypadku krzeseł i ławek w szkole lub ciężkich sklepowych regałów nie zawsze sprawdzi się większa maszyna, ponieważ nie uda jej się dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc. W takim przypadku lepszym pomysłem okażą się mniejsze sprzęty lub te o większej zwrotności.

W niektórych miejscach duże znaczenie ma także trakcja, czyli napęd maszyny. Większość urządzeń czyszczących nie jest wyposażonych w napęd, ale jeśli maszyna ma pokonywać nierówności, np. progi czy podjazdy, to napęd może w znacznym stopniu ułatwić jej użytkowanie. Co ważne, nawet jeśli niektóre modele maszyn nie posiadają napędu, to można je uzupełnić o tę funkcję.

Rodzaj kupowanej maszyny czyszczącej należy dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę wszystkie parametry i sposób, w jaki dany sprzęt ma być użytkowany. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady u specjalisty, który dobierze odpowiednie urządzenie.

Maszyna czyszcząca Numatic

Jeśli zastanawiasz się, jaką markę maszyn czyszczącej najlepiej wziąć pod uwagę, to urządzenia czyszczące Numatic okażą się odpowiednim rozwiązaniem: https://szorowarki24.pl/kategoria-produktu/maszyny-czyszczace/. Zastosowana w nich zaawansowana technologia pozwala usunąć brud w szybkim tempie i z dużą dokładnością. Sprzęt równocześnie zużywa niewiele środków czyszczących oraz zapewnia wysoką wydajność. Maszyny Numatic równocześnie szorują, myją oraz osuszają podłogę. Proces sprzątania jest krótszy, a na podłodze nie zostają mokre plamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =