Najgorsze choroby weneryczne

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Lista chorób wenerycznych jest bardzo długa. Niektóre są jedynie niegroźnymi infekcjami, które samoistnie przechodzą. Jednak są też takie, które stanowią zagrożenie dla życia człowieka. Dzisiaj przedstawiamy te najgroźniejsze choroby przenoszone drogą płciową.

Czym są choroby weneryczne?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak właściwie są choroby weneryczne. Otóż określa się w ten sposób wszystkie schorzenia przenoszone drogą płciowa. Zatem mowa o chorobach, którymi można się zarazić wskutek kontaktu płciowego. Należą tutaj rozmaite choroby pasożytnicze i zakaźne, w tym infekcje bakteryjne, przechodzące niemal niezauważenie. Niemniej do chorób wenerycznych zalicza się też między innymi AIDS i kiłę. Drogą płciową można się zarazić także wirusem HPV i wirusem wywołującym zapalenie wątroby.

AIDS, czyli najgroźniejsza choroba weneryczna

Wydaje się, że zdecydowanie najgroźniejszą chorobą weneryczną jest AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności. Jeszcze do niedawna było to schorzenie prowadzące zwykle do zgonu. Dzisiaj metody leczenia są o wiele skuteczniejsze, choć wciąż jest to choroba znacząco uprzykrzająca życie. Wywołuje ją wirus HIV, rozprzestrzeniający się przez kontakty płciowe lub przez krew.

Kiła

W przeciwieństwie do AIDS, kiła nie jest wywoływana przez wirus, lecz przez bakterię. Jednak również bez wątpienia należy do najgroźniejszych chorób wenerycznych. Nieleczona lub leczona w sposób nieprawidłowy może nieodwracalnie uszkodzić układ nerwowy czy też spowodować utratę wzroku.

Wirus HPV

Kolejnym wirusem, który rozprzestrzenia się drogą płciową, jest HPV. Wywołuje on powstawanie kłykcin kończystych, czyli nieestetycznych i bolesnych wykwitów. Jednak to nie wszystko, może również prowadzić do rozwoju nowotworu.

Wirusowe zapalenie wątroby

Kiedy dojdzie do zapalenia wątroby, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Choroba ta oznacza konieczność przestrzegania ścisłej diety i wywołuje wiele dolegliwości, specyficznych dla poszczególnych przypadków. Do zakażeń dochodzi głównie przez krew, jednak możliwe jest też zarażenie się drogą płciową, stąd często wirusowe zapalenie wątroby zalicza się również do chorób wenerycznych.

Zapraszamy po więcej informacji: Wenerolog Gdynia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 3 =