Analiza moczu – czego nie robić przed badaniem moczu?

Analiza moczu jest podstawowym badaniem profilaktycznym i powinna być wykonywana regularnie. Dostarcza bowiem wielu istotnych informacji na temat funkcji układu moczowego, pośrednio zaś – także innych narządów i układów. Mimo że przygotowanie próbki jest stosunkowo proste, pacjenci bardzo często zmagają się z wątpliwościami co do sytuacji, w jakiej próbka nie powinna być pobrana. Czego nie robić przed pobraniem moczu i kiedy zebrać próbkę  w innym terminie niż początkowo zaplanowany? Przeczytaj i sprawdź. 

Analiza moczu – prawidłowe przygotowanie próbki 

Prawidłowe przygotowanie próbki do analizy moczu jest stosunkowo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Mocz do badania powinien zostać zebrany rano, bezpośrednio po toalecie okolic intymnych (należy je umyć wodą z mydłem i starannie osuszyć ręcznikiem papierowym) i pochodzić ze środkowego strumienia. Próbkę należy przygotować w jałowym pojemniku i opisać (imię, nazwisko, data i godzina pobrania), a następnie – dostarczyć do laboratorium nie później niż do dwóch godzin od jej zebrania. Dobrym wyborem będzie placówka, która oferuje nowoczesne metody analizy moczu, np. https://www.roche.pl/pl/roche-diagnostyka/obszary-dzialalnosci/analiza-moczu.html. Analiza moczu jest często wykonywana w celu oceny stanu zdrowia pacjenta. Może ona pomóc w diagnostyce i leczeniu szeregu chorób, takich jak cukrzyca, kamica moczowa, choroby nerek czy infekcje dróg moczowych. Wyniki analizy mogą też być użyte do monitorowania stanu zdrowia pacjenta po przebytym zabiegu lub leczeniu, dlatego ważnym jest aby dobrze przygotować się do tego badania.

Czego nie robić przed pobraniem próbki?

Mimo że przygotowanie moczu do analizy jest stosunkowo proste, należy wiedzieć, jakich praktyk unikać – głównie dla osiągnięcia najwyższej możliwej precyzji wyniku. Porannej zbiórki moczu nie powinny poprzedzać:

intensywny wysiłek fizyczny. Trening może bowiem przyczyniać się do pojawienia się w moczu erytrocytów, leukocytów i śladowej ilości białka. Chcąc wykonać analizę moczu, warto zrezygnować z treningów na około 2-3 dni przed przygotowaniem próbki;

przyjmowanie niektórych leków, mogących zaburzać parametry wyniku. Ich odstawienie należy jednak skonsultować z lekarzem zlecającym badanie;

niewłaściwa dieta, obejmująca m.in. kawę, alkohol i produkty wysokobiałkowe, a także – mocną herbatę, cytrusy i kakao. Nie zaleca się także spożywania buraków (mogą mieć wpływ na barwę moczu).

Analizę moczu należy przełożyć także wtedy, gdy pojawi się wysoka gorączka. Przeciwwskazaniem jest również menstruacja i czas około menstruacyjny (kilka dni przed pojawieniem się okresu i kilka dni po zakończeniu miesiączki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =