Laserowe usuwanie rozstępów – dlaczego warto się zdecydować?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Rozstępy są dla kobiet częstym powodem kompleksów. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Mogą to być czynniki genetyczne, ciąża, zaburzenia hormonalne, czy też gwałtowny wzrost lub spadek wagi. Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna estetyczna wychodzi na przeciw oczekiwaniom kobiet oferując nowoczesne zabiegi usuwania rozstępów.

Czym właściwie są rozstępy?

Rozstępy to trwały defekt skórny, który dotyka około 50-90% populacji ogólnej. Są to wrzecionowate pasma pomarszczonej skóry o równoległym przebiegu. Wyglądem przypominają blizny. Pojawiają się najczęściej na skórze brzucha, ud, piersi oraz pośladków.

Przyczyną ich powstawania jest uszkodzenie struktury włókien kolagenowych, które tworzą tkankę łączną skóry właściwej. Skóra na której występują rozstępy jest mniej elastyczna, bardziej wiotka i charakteryzuje się mniejszym stopniem pigmentacji niż skóra zdrowa.

Zabiegi medycyny estetycznej w terapii rozstępów skóry przy użyciu lasera 

W laseroterapii frakcyjnej impulsy wysokoenergetyczne działają krótko powodując przegrzanie naskórka i skóry właściwej. Działanie wiązki laserowej obejmuje jedynie pewną część tkanki. W skutek zwiększenia temperatury tkanek przez absorpcję promieniowania(w przypadku laserów nieablacyjnych) lub poprzez przewodność termiczną skóry(w przypadku laserów ablacyjnych) dochodzi do koagulacji komórek. Wiąże się to z miejscową martwicą naskórka i uszkodzeniem włókien kolagenowych. Zaś między powstałymi strefami pozostaje zdrowa tkanka, która umożliwia procesy odtwórcze i regeneracyjne naskórka.

W laseroterapii frakcyjnej wykorzystuje się lasery: nieablacyjne oraz ablacyjne.

Lasery nieablacyjne wykazują zdolność do penetracji ludzkich tkanek. Zabieg związany jest z powstaniem nieznacznego rumienia i obrzęku o krótkim czasie gojenia(maksymalnie wynosi do kilku dni).

Lasery ablacyjne nie są zdolne do penetrowania ludzkich tkanek. W wyniku zabiegu powstaje martwica naskórka w miejscu uszkodzenia włókien kolagenowych. Skóra po zabiegu jest obrzęknięta i zaczerwieniona, po kilku dniach staje się brązowa i ulega złuszczaniu. Lasery ablacyjne(np. CO2) w porównaniu do nieablacyjnych są zdecydowanie bardziej agresywne.

Laserowe usuwanie rozstępów – przebieg zabiegu

W leczeniu rozstępów zaleca się 3-5 serii zabiegów laseroterapii frakcyjnej w odstępach 4-6 tygodniowych. W przypadku usuwania rozstępów przy użyciu lasera frakcyjnego CO2 mikroskopijne wiązki światła mają dostęp na 2-3 milimetry głębokości skóry. Tak tworzą siatkę mikrouszkodzeń, która pobudza procesy naprawcze i przebudowę kolagenu. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od części ciała w której jest wykonywany i wielkości rozstępów.

Efekty po zabiegu

W przypadku zabiegu laserem frakcyjnym CO2 zmiany są widoczne po około 4 tygodniach od wizyty. Optymalne efekty można uzyskać podczas wykonywania serii zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Cała kuracja to przeważnie okres od pół roku do roku.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • epilepsja,
  • terapia miejscowa i ogólna retinoidami,
  • stosowanie substancji fotouczulających,
  • skłonność do powstawania przebarwień i keloidów,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • aktywne zmiany zapalne skóry,
  • choroby tkanki łącznej,
  • aktywna choroba nowotworowa,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • świeża opalenizna,
  • peelingi chemiczne
  • ciąża, karmienie piersią,

Zalecenia po zabiegu

Dokładne zalecenia uzależnione są od zastosowanej metody usuwania rozstępów. W przypadku użycia lasera frakcyjnego iPixel do normalnej aktywności można wrócić już tego samego dnia. Natomiast przez okres około 2 miesięcy po zabiegu na miejsca poddane zabiegowi należy nakładać krem z filtrem SPF 50. Nie powinno się również eksponować skóry na słońce. W przypadku zabiegu laserem CO2 kilka dni po zabiegu następuje złuszczenie naskórka.

Zabiegi przy użyciu laserów ablacyjnych są bardziej agresywne w porównaniu do laserów nieablacyjnych. Wymagają kilkutygodniowego okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest pojawienie się obrzęku, zaczerwienienia oraz uczucia pieczenia w miejscu poddanemu działaniu lasera. Zaleca się stosowanie łagodnego kremu z filtrem SPF kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Więcej o laserowym usuwaniu rozstępów w Krakowie przeczytasz na: https://leaclinic.pl/usuwanie-rozstepow-krakow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 3 =