Konsekwencje ukąszenia przez kleszcza

Ukąsił Cię kleszcz? Natychmiast udaj się do lokalnej przychodni, aby lekarz mógł w odpowiedni sposób usunąć go z Twojego ciała. Wiedz bowiem, że kleszcze przenoszą naprawdę wiele groźnych chorób, a ukąszenie kleszcza bywa naprawdę bardzo niebezpieczne.

Czym może grozić ukąszenie kleszcza?

Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób. Najbardziej znana jest borelioza, jednak absolutnie nie jest ona jedyną chorobą, którą może wywołać ugryzienie kleszcza. Warto o tym pamiętać, ponieważ szacuje się, że w zależności od regionu, zarażonych może być nawet do 30% kleszczy. To właśnie dlatego po wystąpieniu ukąszenia należy natychmiast usunąć pajęczaka, a następnie dokładnie zdezynfekować rankę. Zaniechanie tych czynności może bowiem prowadzić do wystąpienia:

  • kleszczowego zapalenia mózgu
  • bebeszjozy
  • tularemii
  • bartonelozy
  • anaplazmozy granulocytarnej
  • oraz, rzecz jasna, boreliozy.


Każda z wyżej wymienionych dolegliwości może okazać się chorobą naprawdę poważną. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ryzyko ugryzienia przez kleszcza można łatwym sposobem zminimalizować.

Prewencja ataku kleszcza

Przed ugryzieniem przez kleszcza można skutecznie się zabezpieczyć na wiele różnych sposobów. Najważniejsze będzie jednak przestrzeganie kilku kluczowych zasad.

  • wybierając się do lasu, lub na łąkę, zawsze zakładajmy koszule z długimi rękawami i spodnie o długich nogawkach
  • po powrocie do domu dokładnie sprawdźmy CAŁĄ powierzchnię naszego ciała
  • w przypadku zaobserwowania kleszcza wbitego w skórę należy czym prędzej go usunąć. Najlepiej, gdy w fachowy sposób dokona tego lekarz lub pielęgniarka.

Z pewnością warto także stosować tak zwane repelenty – specjalne preparaty (dostępne najczęściej w postaci sprayu), które, rozpylone na naszym ciele, odstraszają kleszcze, a często także i inne owady.

Ważne jest także, aby wykonać wszystkie testy z krwi zalecone przez lekarza, aby wykluczyć zakażenie.

Leczenie w przypadku ataku kleszcza.

Co jednak, kiedy do ugryzienia przez kleszcza już dojdzie, a my przez długi czas nie zdamy sobie z tego sprawy? Wówczas może dojść do rozwoju groźnych procesów chorobowych, w tym boreliozy, której charakterystycznym objawem jest tak zwany rumień wędrujący. W przypadku, gdy na naszej skórze, w miejscu ukąszenia kleszcza pojawi się dziwny, rosnący rumień o charakterystycznej obwódce, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza – może to być pierwszy objaw boreliozy właśnie. W takim przypadku konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. Leczenie potrwa przynajmniej trzy tygodnie (nierzadko dłużej). Po zakończeniu takiej terapii stosuje się leczenie wspomagające, a u osób, które nadal zmagają się ze skutkami choroby – wprowadza się rehabilitację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =