Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Ekstrakcja zęba to zabieg, który dentyści wykonują raczej w ostateczności. Niekiedy jednak jest to konieczne w trakcie walki o jak najlepszy stan jamy ustnej i uzębienia swoich pacjentów. Często usuwanie zęba potrafi być bardzo nieprzyjemne. Kiedy tak się dzieje i czym jest to spowodowane? Odpowiadamy.
Z jakich powodów należy usuwać zęby?
Istnieje wiele powodów do ekstrakcji zęba. Zawsze najważniejsze zdanie w tej kwestii ma stomatolog, który zajmuje się swoim pacjentem. Decyzję o usunięciu zawsze podejmuje w ostateczności. Wszystko przez jego konsekwencje. Jeśli ząb nie zostanie wystarczająco szybko zastąpiony implantem, to zaczną cierpieć na tym sąsiednie. Mogą one się kruszyć, a nawet złamać czy wypaść przez to, że zaczną się przechylać.
Najczęściej ząb jest usuwany, gdy miał problem z infekcją. Różne choroby potrafią zaatakować miazgę zęba i gdy inne metody nie dają rady, to jedyną możliwością jest właśnie ekstrakcja, którą zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Czasami usuwa się nawet zęby zdrowe. Dotyczy to na przykład problemów natury ortodontycznej. Niekiedy trzeba pozbyć się zęba po to, by możliwe było założenie aparatu, który skoryguje wadę zgryzu.
Co sprawia, że ekstrakcja zęba jest nieprzyjemna?
Czysto teoretycznie ekstrakcja zęba powinna być procesem, który nie spowoduje nadmiernego bólu. Wszystko przez to, że zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czasami jednak nawet ono nie będzie w stanie złagodzić nieprzyjemnego bólu. Trzeba przecież pamiętać, że usuwanie zęba to proces, w trakcie którego należy go oderwać od kości. W miejscu po starym zębie pozostaje też krew, z której tworzy się skrzep. Jego naruszenie może z kolei spowodować mocny ból w późniejszym czasie.
Na najbardziej nieprzyjemne przypadki przygotowana jest chirurgia stomatologiczna. To dziedzina zajmująca się bardzo precyzyjnymi zabiegami, na przykład usuwaniem tzw. ósemek, czy też zębów trzonowych. Wtedy, aby móc pozbyć się zęba nie obędzie się bez nacinania dziąsła, które następnie należy zszyć. Niestety, obecność szwów w jamie ustnej to rzecz, która sprawia, że proces ten staje się dużo bardziej nieprzyjemny.
Zapraszamy po więcej informacji: Chirurgia stomatologiczna Płock.