Kawa ekologiczna – zdrowsza alternatywa dla tradycyjnej kawy

Polska posiada bardzo wielu zwolenników pysznej i aromatycznej kawy. Coraz większą uwagę zwracamy też na jej jakość. Tym sposobem na popularności zyskała kawa ekologiczna. Czy rzeczywiście jest ona zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego napoju? Postanowiliśmy to sprawdzić. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśnimy, czym jest kawa ekologiczna i dlaczego warto po nią sięgać.

Czym jest kawa ekologiczna?

Za kawę ekologiczną uważa się ziarna pochodzące z upraw, które nie stosują nawozów sztucznych oraz pestycydów. Dzięki temu w jej składzie nie ma żadnych chemicznych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na organizm. Podczas uprawy takiej kawy stawia się również przede wszystkim na tradycyjne formy. Tym sposobem preferowany jest mniej zmechanizowany zbiór nasion – najczęściej ręczny. To pozwala przeprowadzić dokładną selekcję owoców i zbierać wyłącznie dojrzałe okazy. Jednocześnie nie niszczy się krzewów kawowca, a wszystko odbywa się w zgodzie z naturą.

Jako że powyższe warunki są bardzo trudne do uzyskania na dużych plantacjach, kawa ekologiczna pochodzi najczęściej z drobnych upraw górskich. Jest tam znacznie mniej zanieczyszczeń, przez co ziarna są zdrowsze i wyższej jakości. To dobra wiadomość dla alergików i osób wrażliwych.

Dlaczego warto sięgać po kawę ekologiczną?

Okazuje się, że sposób uprawy i przetwarzania ziaren kawy ma duży wpływ na jakość i walory zdrowotne naparu. Chociaż ręczny zbiór owoców jest mniej wydajny, to pozwala uzyskać wyższą jakość ziarna i wiele innych dodatkowych korzyści. Poniżej przedstawimy Ci kilka powodów, dla których warto sięgać po kawę ekologiczną:

– nie zawiera szkodliwych substancji,

– ma bardziej wyrazisty smak i aromat,

– pozwala poczuć czysty smak kawy,

– jej uprawa nie ma negatywnego wpływu na środowisko – nie skaża się gleby ani nie zabija mikroorganizmów i zwierząt.

Jak sprawdzić, czy kawa na pewno jest ekologiczna?

Często produkty są ekologiczne tylko z nazwy. Dlatego też kupując ziarna Eko, należy upewnić się, czy na pewno nimi są. Jak? Otóż kawa ekologiczna powinna być oznaczona certyfikatem Eko. Jest to bardzo ważne, gdyż stanowi potwierdzenie tego, że podczas uprawy nie używa się żadnych chemicznych substancji, które mogłyby szkodzić zdrowiu.

Takie właśnie produkty znajdziesz np. w e-sklepie https://clickitalia.pl/pl/c/Kawa-ekologiczna/65. Oferuje on oryginalną, włoską kawę pochodzącą z upraw ekologicznych. Potwierdza to umieszczony na opakowaniu znak – w postaci liścia na zielonym tle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =