Dlaczego warto stosować środki do dezynfekcji? Wyjaśniamy

Pandemia koronawirusa znacząco zwiększyła popyt na środki do dezynfekcji. Chociaż dzisiaj mówi się, że najgorsze już za nami, to warto nadal korzystać z tego typu preparatów. Dlaczego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Jednocześnie wymienimy w nim również dostępne na rynku metody dezynfekcji.

Dlaczego warto stosować środki do dezynfekcji?

Wirusy, bakterie i grzyby znajdują się praktycznie na wszystkim. Przedostając się do oczu, nosa lub ust, wywołują różnego rodzaju infekcje. Aby temu zapobiec, należy zachować odpowiednią higienę osobistą. Nie zawsze jednak zwykłe mydło będzie wystarczające. To właśnie dlatego zaleca się stosowanie dodatkowej ochrony w postaci środków do dezynfekcji.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to proces, w którym za pomocą specjalistycznych preparatów można znacząco zredukować ilość drobnoustrojów takich jak bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty. Środki te ukierunkowane są głównie na eliminację czynników odpowiedzialnych za procesy chorobotwórcze. Oznacza to, że nie prowadzą do pełnego wyjałowienia odkażanej powierzchni bądź przedmiotu.

Metody dezynfekcji

Poniżej przedstawiamy podział metod dezynfekcji ze względu na rodzaj odkażanej powierzchni:

dezynfekcja rąk i skóry – stosuje się w niej preparaty do oczyszczania rąk i skóry. Wykonuje się ją np. przed zabiegami lub po kontakcie z zakażoną powierzchnią. Używane w niej preparaty mają starannie opracowane składy, dzięki czemu nie wywołują podrażnień;

dezynfekcja powierzchni i przedmiotów – wirusy, bakterie i grzyby mogą bytować na różnorodnych powierzchniach i przedmiotach. To właśnie dlatego powinno się regularnie przeprowadzać dezynfekcję. Miejscami, które w szczególności tego wymagają, są klamki, włączniki światła, uchwyty, biurka, toalety, stoły itp.;

dezynfekcja ran – czynność ta przyspiesza gojenie i zmniejsza ryzyko zakażenia.

Na co zwracać uwagę, wybierając płyn do dezynfekcji?

Wybierając płyn do dezynfekcji, warto odpowiedzieć sobie na kilka krótkich pytań dotyczących preparatu, a mianowicie:

– czy nie powoduje podrażnień? (niektóre preparaty zawierają agresywne składniki negatywnie wpływające na skórę)

– czy nadaje się do użytku dla dzieci?

– jaka jest jego skuteczność i czy została ona potwierdzona badaniami?

Dzięki tym odpowiedziom będziesz w stanie wybrać skuteczny i w pełni bezpieczny produkt. Gdzie go szukać? Szeroki wybór dobrych środków do dezynfekcji znajdziesz np. w e-sklepie https://sklep.bioactiw.pl/. W swojej ofercie ma on zarówno preparaty do użytku domowego, jak i te nieco bardziej specjalistyczne – stosowane w przemyśle, gabinetach weterynaryjnych itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − 2 =