Jesteś kierowcą pojazdu o masie całkowitej większej niż 3,5 tony lub chcesz nim zostać? Musisz zatem wiedzieć, że jednym z najważniejszych dla Ciebie dokumentów jest karta kierowcy. Jak przeprowadzić procedurę jej wyrobienia? Czy jest w Twojej pracy niezbędna? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Karta kierowcy – jakie obowiązki na Tobie spoczywają?
Jako kierowca zawodowy pojazdu o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub przystosowanego do przewozu ponad 9 osób (włącznie z Tobą), masz obowiązek prowadzenia rejestru swojej pracy, który zapisywany jej na karcie kierowcy. To imienny dokument, gromadzący dane dotyczące czasu pracy i przebiegu jazdy. Karta kierowcy rejestruje wszelkie informacje za pomocą tachografu. Posiadanie tego dokumentu nakłada na pracownika szereg obowiązków, takich jak:
– każdy dzień pracy, w którym kierowca prowadzi pojazd, musi rozpocząć się od włożenia karty do tachografu,
– nie należy posługiwać się zniszczoną lub nieważną kartą kierowcy,
– zabronione jest używanie cudzej karty kierowcy,
– każdy kierowca może mieć tylko jedną kartę kierowcy.
Jak wyrobić kartę kierowcy?
Obowiązek wykorzystywania w pracy karty kierowcy reguluje prawo. Dokument ten wydawany jest przez organ właściwy dla miejsca zamieszkania kierowcy. W naszym kraju zajmuje się tym Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Każdy kierowca musi wnioskować o kartę samodzielnie. To prosty proces – możesz złożyć wniosek nawet przez Internet. Wystarczy, że wypełnisz go na stronie PWPW, dokonasz obowiązkowej opłaty w wysokości 172,20 zł oraz dołączysz niezbędne dokumenty:
– kopię ważnego prawa jazdy,
– potwierdzenie wpłaty za kartę,
– aktualną fotografię.
Karta kierowcy powinna być gotowa w ciągu maksymalnie 30 dni roboczych, jednak w większości przypadków zostaje wydana nawet po 7 dniach. Obszerniejsze informacje dotyczące tego procesu znajdziesz w Akademii Czasu Pracy: https://www.akademiaczasupracy.pl/jak-wyrobic-karte-kierowcy-najwazniejsze-informacje-i-praktyczne-wskazowki/ – jej eksperci to specjaliści, którzy przystępnie wyjaśniają zagadnienia związane z funkcjonowaniem kierowców i firm transportowych.