Sprężarka to maszyna, dzięki której można zmienić ciśnienie powietrza lub innego gazu. Są to urządzenia, bez których dzisiaj trudno sobie wyobrazić przemysł, zresztą znajdują one zastosowanie także w domu. Czym poszczególne modele różnią się od siebie?
Sprężarka śrubowa czy tłokowa?
To dwa najczęściej spotykane typy sprężarek. Efekt ich pracy jest ten sam, czyli sprężone powietrze, ale podwyższanie ciśnienia zachodzi w nich na inne sposoby. Sprężarka tłokowa to najstarszy rodzaj tego urządzenia i do dzisiaj jest on chętnie wykorzystywany. Za sprężanie powietrza odpowiada tłok znajdujący się w cylindrze, który „ściska” zassany gaz, przez co zwiększa się jego ciśnienie. W sprężarkach śrubowych powietrze trafia między dwa wirniki, które obracają się wokół siebie, zmniejszając pojemność gazu.
Zalety i wady sprężarki tłokowej
Model tłokowy jest tani, dlatego chętnie wybierają takie sprężarki użytkownicy indywidualni oraz mniejsze firmy i warsztaty. Sprężarki tłokowe nie stanowią większego problemu, gdy chodzi o ich konserwację czy wymianę części. To, co może przeszkadzać, to duży hałas podczas ich pracy, a te specjalnie wyciszane modele są już niestety wyraźnie droższe. Jeśli jednak sprężarka jest używana sporadycznie i nie zależy nam na bardzo wysokiej wydajności, model tłokowy okaże się sensowniejszą opcją niż znacznie droższa sprężarka śrubowa.
Zalety i wady sprężarki śrubowej
Sprężarka śrubowa to nowocześniejsza konstrukcja. Profesjonalne sprężarki, na przykład produkcji Aerzen, dostarczają sprężone powietrze wysokiej jakości, są niezwykle wydajne i co najważniejsze, mogą pracować w trybie ciągłym, przez całą dobę. Są to także maszyny dużo cichsze od sprężarek tłokowych. Ich cena jest wysoka, ale w zamian za to charakteryzują się niskim poborem energii oraz są przyjazne dla środowiska naturalnego. Pozwalają także odzyskać część wytworzonej energii cieplnej. Sprężarki śrubowe są niezastąpione w przemyśle, warto też zainwestować w taki sprzęt, jeśli z kompresora planuje się intensywnie korzystać.
Sprężarki olejowe oraz bezolejowe
Olej w sprężarkach jest po to, by zapewnić dobre smarowanie elementów sprężających oraz obniżać temperaturę. Sprężarki są wyposażone w filtry, dzięki czemu prawie cały olej udaje się usunąć ze sprężonego powietrza, niemniej gaz nie jest idealnie czysty, dlatego istnieją także modele bezolejowe, stosowane tam, gdzie w powietrzu nie może być żadnych zanieczyszczeń.