Jakie są rodzaje sprężarek?

Sprężarka to maszyna, dzięki której można zmienić ciśnienie powietrza lub innego gazu. Są to urządzenia, bez których dzisiaj trudno sobie wyobrazić przemysł, zresztą znajdują one zastosowanie także w domu. Czym poszczególne modele różnią się od siebie?

Sprężarka śrubowa czy tłokowa?

To dwa najczęściej spotykane typy sprężarek. Efekt ich pracy jest ten sam, czyli sprężone powietrze, ale podwyższanie ciśnienia zachodzi w nich na inne sposoby. Sprężarka tłokowa to najstarszy rodzaj tego urządzenia i do dzisiaj jest on chętnie wykorzystywany. Za sprężanie powietrza odpowiada tłok znajdujący się w cylindrze, który „ściska” zassany gaz, przez co zwiększa się jego ciśnienie. W sprężarkach śrubowych powietrze trafia między dwa wirniki, które obracają się wokół siebie, zmniejszając pojemność gazu.

Zalety i wady sprężarki tłokowej

Model tłokowy jest tani, dlatego chętnie wybierają takie sprężarki użytkownicy indywidualni oraz mniejsze firmy i warsztaty. Sprężarki tłokowe nie stanowią większego problemu, gdy chodzi o ich konserwację czy wymianę części. To, co może przeszkadzać, to duży hałas podczas ich pracy, a te specjalnie wyciszane modele są już niestety wyraźnie droższe. Jeśli jednak sprężarka jest używana sporadycznie i nie zależy nam na bardzo wysokiej wydajności, model tłokowy okaże się sensowniejszą opcją niż znacznie droższa sprężarka śrubowa.

Zalety i wady sprężarki śrubowej

Sprężarka śrubowa to nowocześniejsza konstrukcja. Profesjonalne sprężarki, na przykład produkcji Aerzen, dostarczają sprężone powietrze wysokiej jakości, są niezwykle wydajne i co najważniejsze, mogą pracować w trybie ciągłym, przez całą dobę. Są to także maszyny dużo cichsze od sprężarek tłokowych. Ich cena jest wysoka, ale w zamian za to charakteryzują się niskim poborem energii oraz są przyjazne dla środowiska naturalnego. Pozwalają także odzyskać część wytworzonej energii cieplnej. Sprężarki śrubowe są niezastąpione w przemyśle, warto też zainwestować w taki sprzęt, jeśli z kompresora planuje się intensywnie korzystać.

Sprężarki olejowe oraz bezolejowe

Olej w sprężarkach jest po to, by zapewnić dobre smarowanie elementów sprężających oraz obniżać temperaturę. Sprężarki są wyposażone w filtry, dzięki czemu prawie cały olej udaje się usunąć ze sprężonego powietrza, niemniej gaz nie jest idealnie czysty, dlatego istnieją także modele bezolejowe, stosowane tam, gdzie w powietrzu nie może być żadnych zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =