Jaką wodę pić przy osteoporozie?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

W leczeniu osteoporozy bardzo duże znaczenie ma odpowiednia podaż wody. Za rozwój tej choroby odpowiada stopniowy ubytek substancji budulcowych kości, co zmniejsza ich wytrzymałość na złamania. Do najważniejszych pierwiastków wpływających na kondycję szkieletu należy wapń. Aby uniknąć jego niedoborów, należy stosować odpowiednią dietę. Nie bez znaczenia pozostaje też suplementacja witaminą D, która ułatwia przyswajanie wapnia. Sposobem na zwiększenie podaży tego pierwiastka jest spożywanie odpowiedniej wody, zawierającej również inne składniki zalecane przy osteoporozie oraz korzystnie wpływające na stan kości.

Woda mineralna na osteoporozę

Woda mineralna zawiera minimum 1000 mg/dm3 składników stałych w formie jonów. Do jej pozyskiwania wykorzystuje się odwierty głębinowe z pojedynczego złoża. Woda mineralna zwykle charakteryzuje się stałym składem chemicznym. Aby była wartościowa, powinna posiadać minimum 250 mg dwutlenku węgla oraz maksymalnie 20 mg sodu na litr. Poza wapniem, naturalna woda mineralna dostarcza do organizmu również magnez. Składniki w niej zawarte są łatwo przyswajalne dla organizmu, a także chronią przed nadciśnieniem czy miażdżycą. Wody mineralne różnią się pod względem mineralizacji na bardzo niskozmineralizowane, niskozmineralizowane oraz wysokozmineralizowane. Spożywanie tych ostatnich zalecane jest wówczas, gdy densytometria (czytaj więcej w artykule: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/) wskazuje na znaczące odwapnienie kości.

Woda źródlana na osteoporozę

Woda źródlana posiada łączną zawartość rozpuszczonych składników mineralnych na poziomie poniżej 500 mg na litr. Do jej pozyskania wykorzystywane są zasoby podziemne, a konkretnie ujęcia odpowiednio zabezpieczone przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Woda źródlana jest czysta chemicznie i mikrobiologicznie. Jej skład ulega pewnym wahaniom, ponieważ zależy głównie od właściwości geologicznych podłoża. Ze względu na stosunkowo niski stopień mineralizacji, wody źródlane nie posiadają wyjątkowo dużych ilości wapnia oraz innych składników zalecanych przy osteoporozie.

Właściwości wody spożywanej przy osteoporozie

Osteoporoza to choroba, w przypadku której duże znaczenie mają praktycznie wszystkie właściwości spożywanej wody. Należy pamiętać, że dużą zawartością wapnia może charakteryzować się nawet woda studzienna lub wodociągowa. Pierwiastek ten występuje w znacznych ilościach zwłaszcza w wodzie twardej. Dieta przy osteoporozie to jednak nie wszystko. Na stan kości korzystnie wpływa też wysiłek w wodzie, np. wzmacniające kręgosłup pływanie oraz aquaaerobik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − jeden =