Stomatologia to szybko rozwijająca się dziedzina medycyny, która poszukuje coraz lepszych i nowoczesnych metod leczenia. Dzięki temu obecnie można korzystać z zabiegów w znieczuleniu miejscowym, wysokiej jakości plomb światłoutwardzalnych oraz skutecznych metod leczenia. Innowacyjne rozwiązania są stosowane również w ortodoncji. Jednym z najnowszych rozwiązań, które trafiło do Polski ze Stanów Zjednoczonych jest Invisalign — nowoczesna technika leczenia ortodontycznego.
Czym jest Invisalign i kiedy warto z niego skorzystać?
Jeśli marzą Ci się proste zęby – komfortowe nakładki zamiast aparatu ortodontycznego to z pewnością najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Invisalign to nowoczesna technika leczenie ortodontycznego oparta na specjalnych, niewidocznych nakładkach nazębnych, które stopniowo przesuwają i prostują zęby. Są one wykonane z opatentowanego tworzywa sztucznego. Jest to materiał termoplastczyny, z którego opracowywane nakładki dopasowane są do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Nakładki są gładkie, nie posiadają żadnych ostrych elementów. Nie ma więc ryzyka, że dojdzie do podrażnienia lub zranienia błony śluzowej jamy ustnej.
W przypadku bardziej skomplikowanych wad zgryzu niezbędne może być zastosowanie specjalnych zaczepów SmartForce. Są to niewielkie elementy, działające jak uchwyt, które są mocowane do powierzchni zęba pacjenta. Dzięki temu nakładki działają na poszczególne zęby z odpowiednią siłą, umożliwiają również na uzyskanie złożonych przemieszczeń, bez konieczności stosowania klasycznego aparatu ortodontycznego. Zaczepy i nakładki są ściśle do siebie dopasowane.
Jak wygląda przygotowanie do leczenia?
Na pierwszym spotkaniu ze specjalistą od leczenia tą metodą zostanie przeprowadzony dokładny wywiad. Lekarz dopyta również, jakich efektów oczekujesz po przeprowadzonej terapii.
Następnie wykonywane są zdjęcia rentgenowskie: pantomograficzne (panoramiczne), obrazujące układ wszystkich zębów w jamie ustnej oraz RTG boczne czaszki. Dodatkowo są wykonywane zdjęcia wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej oraz skan wewnątrzustny. Wszystkie zebrane materiały służą do opracowania modeli 3D, które stanowią podstawę do zdiagnozowania oraz opracowania indywidualnego planu leczenia. Obejmuje on zakres przesunięć zębowych, ilość potrzebnych do celu terapii nakładek oraz czas trwania leczenia.
Jak wygląda leczenie z zastosowaniem nakładki Invisalign?
Leczenie wad zgryzu z zastosowaniem systemu nakładek Invisalign jest proste i komfortowe. Po pierwszej wizycie i ustaleniu planu leczenia otrzymasz zestaw nakładek, które należy wymieniać średnio 1 na tydzień lub dwa tygodnie. Odpowiednio opracowane nakładki oddziałują na określone miejsce, z odpowiednią siłą oraz w określonym czasie. Powoduje to stopniowe przesuwanie się zębów, na ustalone wcześniej miejsce.
Lekarz podczas wizyt kontrolnych nadzoruje proces leczenia oraz sprawdza, czy zmiany zachodzą we właściwy sposób i odpowiednim tempie.
Dużym ułatwieniem dla pacjenta jest specjalna aplikacja, którą otrzymuje wraz z zestawem nakładek. Odmierza ona dokładnie czas i informuje, kiedy należy zmienić nakładkę. Można tam również znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące leczenia ortodontycznego z zastosowaniem przezroczystych nakładek prostujących zęby. Dzięki temu nie musisz niczego notować ani pamiętać.
Nakładki Invisalign należy nosić niemal przez całą dobę, można je jednak zdejmować podczas spożywania posiłków lub napojów.
Jakie są zalety stosowania Invisalign?
Zastosowanie nowoczesnego, przezroczystego materiału w nakładkach ortodontycznych powoduje, że są one niemal niewidoczne. Ich stosowanie nie krępuje pacjentów tak jak klasyczne aparaty wykonane ze stali. To jednak nie jedyne zalety tej metody leczenia. Nakładki Invisalign:
- nie posiadają żadnych ostrych elementów, które mogą podrażnić błonę śluzową jamy ustnej;
- nie powodują dyskomfortu lub bólu, po założeniu;
- są łatwe do samodzielnego ściągania i nakładania;
- nie utrudniają utrzymywania higieny jamy ustnej, łatwo również wyczyścić samą nakładkę po jej ściągnięciu;
- mają prostą aplikację, która ułatwia kontrolowanie czasu, zmiany nakładki;
- nie wymagają częstych u ortodonty w celu dopasowywania aparatu do zmieniającego się układu uzębienia.