Jak używać frezarki stolarskiej w bezpieczny sposób?

Praca z drewnem to niezmiernie ciekawe, rozwijające, ale także niebezpieczne zajęcie. Obcując z mechanizmami, na których pędzą piły, noże czy frezy trzeba być skupionym cały czas. Wystarczy chwila nieuwagi lub nieodpowiednie przygotowanie przed rozpoczęciem pracy, żeby doszło do wypadku. Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia? Jakich zasad się trzymać, żeby zachować wszystkie palce?

Frezarki do drewna dolnowrzecionowe

Dolnowrzecionowe frezarki to zwykle ciężkie maszyny stojące z dużym polem roboczym. Aby bezpiecznie korzystać z tego typu urządzenia, należy trzymać się pewnych zasad. Pozwolą one na zminimalizowanie ryzyka wypadku. A więc co zrobić, zanim włączymy frezarkę?

Przede wszystkim zadbać o to, żeby z ubioru zniknęły wszelkie elementy wiszące. Należy zdjąć wisiorki, koraliki, naszyjniki i inne ozdoby z rąk oraz szyi. Nie powinno się zakładać rękawiczek, a koszulkę wpuścić w spodnie. Jeżeli ktoś ma długie włosy, musi je spiąć. Chodzi o to, żeby uniknąć niepożądanego wplątania się biżuterii lub włosów we wrzeciono w czasie pracy.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w okulary ochronne, przy obróbce drewna mogą zdarzyć się wyrwania i odpryski, oczy są wtedy narażone na urazy. Prócz tego należy zakładać słuchawki, gdyż długotrwałe obcowanie z ciężkimi maszynami bez nich może spowodować uszczerbek na słuchu.

Kiedy powyższe wytyczne są spełnione, trzeba przygotować plac na maszynie oraz dookoła jej. Na stole frezarki nie mogą leżeć żadne przedmioty poza obrabianym elementem. Na ziemi również nie należy kłaść nic, o co można się potknąć w czasie pracy. Aby uniknąć boksowania przy obróbce, do culagi oraz stolika można przymocować grzebienie, a element posuwać za pomocą specjalnego popychacza.

 

Frezarka do drewna – niezbędnik zakładu stolarskiego

Frezarka do drewna używana we właściwy sposób jest niezmiernie pomocna przy wielu pracach stolarskich. W dużej mierze zależy to oczywiście od ilości różnych frezów, w jakie zaopatrzony jest warsztat. Jednak zakład stolarski z odpowiednim zapleczem pracuje przy tej maszynie nad zmianą zakończeń prostych na najwymyślniejsze ozdobne warianty. Prócz tego frezarka przydać się może przy produkcji podłóg. Bo to właśnie z jej pomocą wybiera się pióro wpusty.

Zakładając na wrzeciono wałek z papierem ściernym, frezarka pozwoli na dokładne wyszlifowanie łuków wewnętrznych. Wtedy zmniejsza się ryzyko zrobienia dołu lub nierówności, bo gdyby zamiast tego używać szlifierki oscylacyjnej lub wiertarki z odpowiednią końcówką powierzchnia z pewnością nie będzie tak dobrze wykończona.

Zakup nowej frezarki dolnowrzecionowej to spory koszt. Jednak rynek jest obfity w używane frezarki do drewna dolnowrzecionowe. W tym wypadku, zanim włączymy maszynę, warto sprawdzić, czy wszystkie mechanizmy działają. Upewnić się, czy w instalacji elektrycznej nie ma żadnego przebicia, czy taśma napędzająca wrzeciono nie jest sparciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 10 =