Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Inwestując w wysokiej jakości meble ogrodowe, chcemy mieć pewność, że przetrwają w dobrym stanie kilka lat. Jaki jest najlepszy sposób na ich pielęgnację? Istnieje wiele skutecznych rozwiązań konserwacyjnych oraz zabezpieczających meble. Podpowiadamy co można zrobić, by przedłużyć ich żywotność, na co zwrócić uwagę i jaką rolę odgrywa dobry impregnat do drewna.

Impregnacja

Wiele rodzajów drewna, zwłaszcza liściastego, zawiera naturalne oleje, co oznacza, że ​​są one w stanie wytrzymać oddziaływanie czynników atmosferycznych przez długi czas. Jednak prędzej czy później drewno może się odbarwić, często zmieniając kolor na charakterystyczny srebrnoszary odcień. To naturalny proces. Jak zachować piękną oryginalną barwę? Z pomocą przyjdzie dobry impregnat do drewna. Taki produkt podkreśli naturalną strukturę drewna, tworząc przy tym powłokę odporną na biokorozję, wilgoć i promieniowanie UV. Trzeba jednak pamiętać o tym, by używać środków dedykowanych do ochrony drewna, a jeśli decydujemy się na impregnat dekoracyjny, zagruntować wcześniej malowaną powierzchnię.

Czyszczenie

Meble ogrodowe narażone są na wiele zanieczyszczeń. Poza czynnikami związanymi z pogodą i naturą, bardzo prawdopodobne, że krzesła lub stoły prędzej czy później będą miały kontakt z jedzeniem i piciem. Podczas grilli w ogrodzie, na drewnianych meblach często ląduje wino, tłuste potrawy bądź ketchup. Jeśli chcemy uniknąć plam z tego typu produktów, możemy po prostu umieścić obrus na stole i nadające się do prania pokrowce na krzesłach. Gdy jednak się na to nie zdecydujemy, w przypadku zabrudzenia naturalnej powierzchni jedzeniem, należy powstałą plamę natychmiast wytrzeć. Drewniane meble ogrodowe można czyścić ciepłą wodą z mydłem, natomiast stare plamy skutecznie usuwa się poprzez szlifowanie drewna.

Zabezpieczenie

Chociaż, jak wspominaliśmy, niektóre rodzaje drewna są wysoce odporne na czynniki atmosferyczne, dobrym pomysłem może być zapewnienie dodatkowej ochrony meblom ogrodowym poprzez po prostu przykrycie ich materiałem zabezpieczającym. Pokrowce na meble ogrodowe są dostępne w różnych rozmiarach i typach. Warto wykorzystywać je nie tylko podczas niekorzystnej pogody, ale także dłuższych przerw w użytkowaniu – np. wyjazdu na urlop. Dzięki nim zapobiega się uszkodzeniom spowodowanym np. nadmiernymi opadami deszczu i gromadzeniem się wody.

Przechowywanie

Wraz z końcem lata ochrona mebli ogrodowych stanie się niezwykle ważna. Nadmierna ekspozycja na opady deszczu i mrozy może spowodować gnicie lub pękanie drewna, dlatego wspomniane wcześniej przykrycie ich odpowiednimi materiałami to podstawa. Nawet dobry impregnat do drewna może nie wystarczyć. Jeśli meble są ruchome, warto również przenieść je w miejsce osłonięte przed słońcem, wodą i niskimi temperaturami. W każdym garażu czy piwnicy powinna znaleźć się odrobina przestrzeni na ogrodowe wyposażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 2 =