Hybryda plug-in a zwykła hybryda

Słowo „hybryda” oznacza po prostu „mieszane pochodzenie”, co doskonale opisuje zarówno pojazdy hybrydowe, jak i hybrydowe typu plug-in. Pojazdy hybrydowe wykorzystują kombinację silników benzynowych i elektrycznych. Te silniki dzielą między siebie i czasem zmieniają się w roli tego, który dostarcza mocy do kół napędowych w zależności od potrzeb. Celem jest zapewnienie najlepszej wydajności paliwowej w każdych warunkach jazdy — w mieście, na autostradzie oraz przy różnych prędkościach jazdy i zmiennej dynamiki wymaganej na przykład przy wyprzedzaniu.

Oprócz pojazdów hybrydowych (HEV) i hybryd typu plug-in (PHEV), świat pojazdów zelektryfikowanych (tj. pojazdów, które zawierają silnik elektryczny w swoim układzie napędowym) obejmuje pojazdy w pełni elektryczne (EV), które są napędzane energią pochodzącą wyłącznie z dużego akumulatora i nie mają silnika benzynowego. Pojazdy te są w dużej mierze definiowane przez zasięg na napędzie elektrycznym, jaki zapewniają. Mogą to być „łagodne” hybrydy z małą baterią — z silnikami elektrycznymi, które dodają trochę przyspieszenia, odzyskują energię podczas hamowania i zapewniają moc dla systemów start-stop. Mogą to też być pojazdy elektryczne dalekiego zasięgu z dużymi akumulatorami. Hybrydy i hybrydy plug-in prawdopodobnie będą stanowić większość sprzedawanych pojazdów elektryfikowanych przez kilka najbliższych lat. Oto podobieństwa, różnice oraz zalety i wady hybryd i hybryd plug-in.

Zanim poznasz różnice między dwoma podstawowymi rodzajami napędów hybrydowych, warto, abyś poznał ofertę samochodów wyposażonych w takie silniki. Bardzo ciekawą ofertę zaprezentowała Skoda: https://centrumwroclaw.pl/skoda/skoda-emobility/. Modele Skoda Octavia iV oraz Superb iV wyposażone są w nowoczesne silniki hybrydowe typu plug-in. Oznacza to, że w przypadku codziennej jazdy miejskiej wystarczy korzystać z silnika elektrycznego, ciągle mając rezerwę zasięgu oferowaną przez silnik spalinowy.

Hybrydy konwencjonalne: jak działają?

Pierwszym nowoczesnym samochodem hybrydowym Insight Hondy, który wszedł do sprzedaży w 2000 roku, Toyota Prius szybko go wyprzedził, stając się tak synonimem słowa „hybryda” tak, jak Google jest synonimem wyszukiwaniem w Internecie. Konwencjonalne hybrydy wykorzystują swoje silniki benzynowe do ładowania akumulatorów o skromnych rozmiarach podczas jazdy, bez konieczności ich podłączania, a praktycznie każdy większy producent oferuje samochody HEV. Wszystkie hybrydy zapewniają znacznie lepszą oszczędność paliwa niż ich niehybrydowe, benzynowe odpowiedniki w jeździe miejskiej typu stop-and-go, ponieważ mogą odzyskiwać energię podczas hamowania (w zamian za wady zwiększonej złożoności i nieco wyższej ceny). Jednak hybrydy nie mają tendencji do znacznego zwiększania przebiegu podczas stałej jazdy po autostradzie.

Pojazdy HEV nie mają możliwości podłączenia do zasilania w celu naładowania akumulatorów i zazwyczaj oferują tylko niewielką możliwość jazdy na samym zasilaniu elektrycznym.

Hybrydy typu plug-in: większy zasięg, wyższe koszty

Kilku producentów podjęło kolejny krok, dodając większe akumulatory do swoich hybryd, które można ładować, podłączając je do standardowego gniazdka domowego lub ładowarki 240 V. Czas ładowania typowej hybrydy typu plug-in wynosi zwykle około 5-6 godzin. Nie oznacza to, że taki silnik musi być podłączany do źródła prądu. Główna idea polega na możliwości odzyskiwania energii hamowania w celu podładowania akumulatorów plug-in.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 11 =