Czym zajmuje się urolog i jak wygląda wizyta u lekarza?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Urolog to jeden z tych lekarzy, do których pacjenci wybierają się bardzo niechętnie. To jednak duży błąd, ponieważ regularne badania urologiczne mogą zapobiec poważnym schorzeniom. Dlaczego warto regularnie odwiedzać tego specjalistę? Jak przebiega wizyta i czym właściwie zajmuje się lekarz urolog?

Schorzenia i profilaktyka układu moczowo-płciowego

Najogólniej rzecz ujmując, lekarz urolog zajmuje się układem moczowo-płciowym. Prowadzi działania profilaktyczne, mające zapobiec schorzeniom w tym obszarze, a w razie potrzeby przeprowadza leczenie. Warto wiedzieć, że urolog przeprowadza również operacje. Powszechnie sądzi się, że urolog leczy tylko mężczyzn. W rzeczywistości faktycznie większość pacjentów lekarza urologa to panowie, ponieważ schorzeniami we wspomnianym obszarze u kobiet zajmuje się głównie ginekolog. Jednak w niektórych przypadkach również kobietom zaleca się wizytę u urologa.

Jak przebiega wizyta u lekarza urologa?

O przebiegu wizyty w dużej mierze decyduje to, które to już spotkanie danego pacjenta z konkretnym lekarzem. W przypadku pierwszej wizyty zawsze zaczyna się od wywiadu. Lekarz urolog poznaje ewentualne problemy pacjenta, których istnienia jest on świadomy. Pyta o objawy, a także o historię chorób w rodzinie. Następnie przeprowadza badanie palpacyjne i USG. Ponadto lekarz urologii może zlecić badania z krwi i moczu, aby wykryć ewentualne schorzenia.

Kiedy niezbędny jest lekarz urolog?

Jeśli doskwiera Ci ból lub masz inne objawy schorzenia układu moczowo-płciowego, koniecznie wybierz się do specjalisty z zakresu urologii. Niemniej lekarz urolog może być pomocny nawet, jeśli u pacjenta nie występują żadne objawy. Warto poddawać się regularnym badaniom, aby w porę wykryć ewentualne schorzenie. Rak jąder należy do najczęstszych nowotworów u młodych mężczyzn. Nie daje objawów, natomiast jego wczesne wykrycie to duże szanse na całkowite wyleczenie. Im później wykryty, tym trudniej się go pozbyć.

Zapraszamy po więcej informacji: Lekarz urolog Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + 18 =