Czym różni się radca prawny od adwokata?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Pomoc zawodowego prawnika jest nieodzowna w wielu sytuacjach życiowych. Obecnie właściwie każdy, prędzej czy później, spotyka się z problemami, które może rozwiązać tylko dobry prawnik. Jak go znaleźć? Prawnika najlepiej wybrać spośród adwokatów lub radców prawnych.

Adwokat a radca prawny – podobieństwa i różnice

Zarówno adwokat, jak i radca prawny są zawodowymi prawnikami. Oznacza to, że są wpisani na listę – odpowiednio – adwokatów lub radców prawnych. Aby uzyskać taki wpis, najpierw należy uzyskać tytuł magistra prawa. Następnie koniecznie jest zdanie egzaminu wstępnego na aplikację, czyli na specjalistyczne szkolenie prowadzone przez samorząd adwokatów lub radców prawnych. Po zakończeniu tego etapu edukacji należy zdać egzamin zawodowy, który weryfikuje teoretyczne i praktyczne umiejętności stosowania przepisów składających się na wszystkie gałęzie praw – od prawa cywilnego, przez administracyjne, aż po karne. Zdający muszą także wykazać się znajomością etyki wykonywania zawodu radcy prawnego lub adwokata.

Jak wyjaśnia radca prawny Warszawa Wola, w czasie aplikacji przyszli zawodowi prawnicy cały czas odbywają praktyki – zakładające również występowanie przed sądem – pod okiem doświadczonych adwokatów lub radców prawnych. Dzięki temu można mieć pewność, że osoba, która spełni wszystkie wymagania oraz zda egzamin zawodowy, rzeczywiście może świadczyć pomoc prawną na wysokim poziomie.

Jednak adwokaci i radcowie prawni to osobne korporacje zawodowe. Choć obecnie różnice pomiędzy nimi nie są duże, to tradycyjnie uważa się, że adwokat specjalizuje się w sprawach karnych, natomiast radca prawny częściej występuje w sprawach cywilnych i administracyjnych. Choć każdy z nich ma uprawnienia do tego, aby reprezentować swojego klienta we wszystkich rodzajach spraw. Jak więc znaleźć dobrego prawnika? Trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Kancelaria adwokacka Warszawa Wola daje dobrą radę dla wszystkich poszukujących profesjonalnej pomocy prawnej: warto zapoznać się z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym adwokata lub radcy prawnego. Jeżeli ktoś specjalizuje się w określonym typie spraw, to po prostu w łatwy sposób może pomóc – na wysokim poziomie – innym klientom zgłaszającym się z podobnymi problemami. Dobrym przykładem są tu sprawy rodzinne, dotyczące, chociażby, rozwodu, alimentów, opieki nad dziećmi czy ubezwłasnowolnienia. Tylko wieloletnie doświadczenie pozwala na sprawne poruszanie w gąszczu przepisów, które regulują najważniejsze, życiowe sprawy.

Poszukując radcy prawnego bądź adwokata powinno się także zbadać, czy podnosi on swoje kwalifikacje poprzez udział w konferencjach lub szkoleniach. Prawnik musi być na bieżąco ze zmianami prawa czy nowymi trendami w orzecznictwie sądów. W przeciwnym razie nie będzie w stanie solidnie wykonywać swoich obowiązków. Istotna jest także opinia tych, którzy już skorzystali z usług zawodowego prawnika. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy pewność, że jest ona rzetelna i obiektywna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 2 =