Co zrobić, kiedy pompa do szamba z rozdrabniaczem nie działa?

Szukasz pompy do szamba, która będzie wyposażona w rozdrabniacz? A może jesteś właścicielem takiego urządzenia, które właśnie uległo awarii? W tym artykule dowiesz się, jak radzić sobie z niesprawnym rozdrabniaczem pompy i co może być przyczyną jego usterki. Same pompy do szamba z rozdrabniaczem to urządzenia dosyć powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych i rolnych. Znajdują zastosowanie m.in. w systemach przydomowych oczyszczalni, kanalizacjach ciśnieniowych oraz przy nawożeniu pól gnojowicą. Pompa zatapialna wyposażona w rozdrabniacz pracuje w bardzo trudnych warunkach i jest narażona na działanie różnych szkodliwych czynników. Biorąc to wszystko pod uwagę, pojawienie się usterki rozdrabniacza nie jest niczym dziwnym.

Wszystko, co ważne na temat pomp do szamba z rozdrabniaczem znajdziesz również na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-szamba-z-rozdrabniaczem.

6 wskazówek, jak się uporać z uszkodzonym rozdrabniaczem pompy

Jeśli pompa do szamba z rozdrabniaczem nie działa, może być tego wiele przyczyn. Aby zdiagnozować i rozwiązać problem, postępuj z naszymi wskazówkami.

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac naprawczych upewnij się, że zasilanie pompy jest odłączone. Nigdy nie wchodź do wnętrza szamba nawet po jego opróżnieniu. Wewnątrz znajdują się trujące gazy. Pompa z rozdrabniaczem powinna być zamontowana w zbiorniku w taki sposób, by móc ją wyciągnąć na zewnątrz bez konieczności schodzenia do środka. Przy pompie zawsze pracuj w odpowiedniej odzieży ochronnej oraz w rękawicach i okularach.
  2. Sprawdź zasilanie pompy. Wiele usterek pomp do szamba wynika z uszkodzonego zasilania. Przerwany kabel, niesprawne bezpieczniki lub inne problemy natury elektrycznej, mogą skutecznie unieruchamiać każdą pompę.
  3. Sprawdź wyłącznik pływakowy. Wiele pomp do wypompowywania wody z szamba ma wbudowany wyłącznik pływakowy, który włącza pompę, gdy poziom nieczystości osiągnie określony poziom. Jeśli pływak jest zablokowany lub uszkodzony, pompa może nie działać prawidłowo.
  4. Sprawdź rozdrabniacz. Rozdrabniacz w pompie mógł zostać zablokowany większymi nieczystościami lub wrzucanymi do szamba środkami higienicznymi: podpaskami, chusteczkami nawilżanymi, pieluchami jednorazowymi. Pamiętaj, że takie rzeczy nigdy nie powinny trafiać do kanalizacji, gdyż mogą powodować poważne awarie i odpowiadają za niedrożność odpływu.
    • Otwórz komorę rozdrabniacza i sprawdź, czy nie ma w niej zablokowanych odpadów lub innych przedmiotów, które mogłyby zakłócać działanie rozdrabniacza.
    • Upewnij się, że noże w rozdrabniaczu są ostre i nie są uszkodzone.
  5. Sprawdź silnik. Silnik w pompach do opróżniania szamba może ulec zatarciu na skutek mniejszych zanieczyszczeń, takich jak piasek i kamienie. Istnieje również ryzyko jego przegrzania. Wbudowany wyłącznik termiczny może wówczas na pewien czas automatycznie unieruchomić pompę, aż jej temperatura się obniży. Jeśli silnik pompy jest ciepły w dotyku, poczekaj, aż ostygnie, a następnie spróbuj ponownie włączyć pompę. Jeśli natomiast silnik zupełnie nie działa, możliwe, że jest uszkodzony i wymaga naprawy lub wymiany.
  6. Sprawdź przewody i węże. Upewnij się, że przewody nie są zablokowane, uszkodzone lub zagięte. Jeśli tak się zdarzyło, węże należy udrożnić np. spiralą hydrauliczną, a jeśli są w nich nieszczelności lub uszkodzenia mechaniczne, zalecamy wymianę na nowy wąż lub jego fragment. Nieszczelności w wężach ssących mogą znacząco obniżać ciśnienie zasysania, sprawiając, że większe nieczystości nie będą mogły być wypompowane i nastąpi ich gromadzenie się w zbiorniku.

Powyżej przedstawiliśmy kilka najczęstszych powodów wystąpienia usterek w pompach do szamba. Jeśli jednak żaden z tych powodów nie odpowiada za usterkę w Twojej pompie, konieczne będzie wezwanie specjalistycznego serwisu.

Szukasz nowej pompy z rozdrabniaczem? Sprawdź ofertę sklepu ogrody24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − dziewięć =