Chcesz kupić dom — zobacz, jak wybrać dewelopera

Intensywny rozwój rynku nieruchomości przyczynił się do powstania dużej ilości firm deweloperskich. Nie każdy deweloper jednak ma doświadczenie i odpowiednią wiedzę. Dlatego kupując dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego, ważny jest nie tylko wybór samej nieruchomości, lecz również dokładne sprawdzenie dewelopera, który zajmuje się jej budową. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając firmę deweloperską? Przeczytasz, w naszym poradniku.

Sprawdź doświadczenie dewelopera i zrealizowane przez niego inwestycje

Pierwszym krokiem w sprawdzeniu rzetelności firmy deweloperskiej jest sprawdzenie jej doświadczenia. Najlepiej to zrobić przeglądając poprzednie realizacje. Im więcej zrealizowanych inwestycji, tym większe doświadczenie posiada firma. Co więcej, wpływa to również na jej wiarygodność oraz rentowność. Firmy deweloperskie o długim staży na rynku nieruchomości posiadają również sprawdzonych i doświadczonych dostawców i pracowników. Gwarantuje to jakość wykonania budynków. Co przy takiej inwestycji ma bardzo duże znaczenie.

Doskonałym przykładem sprawdzonej firmy jest https://jdmdeweloper.pl/ oferujący między innymi nowoczesne osiedle komfortowych domów pod Warszawą. Jest to doświadczony polski deweloper, który zrealizował już 9 różnych inwestycji i wybudował aż 760 lokali. Dzięki temu zna potrzeby klientów i dba o wysokie standardy.

Przejrzyj oficjalne raporty i informacje dotyczące wybranej firmy deweloperskiej

By się dowiedzieć, czy wybrana przez Ciebie firma deweloperska jest godna zaufania, warto sprawdzić między innymi, czy firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Świadczy to o stosowaniu w firmie Dobrych Praktyk Deweloperskich, które polegają między innymi na udzielaniu klientom sprawdzonych informacji dotyczących inwestycji oraz kosztów z nią związanych. Taka firma opracowuje jasne i zrozumiale umowy, które nie zawierają „ukrytych” informacji, a także zapewnia odpowiednie ubezpieczenie. Warto również sprawdzić dane w KRS oraz czy nie figuruje ona w oficjalnym rejestrze dłużników.

Takie dane ułatwiają wybór rzetelnego i sprawdzonego dewelopera oraz zmniejsza się ryzyko oszustwa.

Poznaj opinie o firmie deweloperskiej

Dobrym źródłem informacji na temat wybranego dewelopera są również opinie klientów publikowane na różnych stronach oraz forach internetowych. Istnieją również portale, na których znajdziesz informacje dotyczące jakości oddawanych do użytku lokali i istniejących tam usterek. Możesz dowiedzieć się również, jakiej jakości są tynki, czy występowały zawilgocenia i jakiej jakości była wylewka. Choć w każdej inwestycji budowlanej mogą się zdarzyć jakieś niedopatrzenia, jednak istotne jest by stan techniczny domów i mieszkań spełniał wymagane standardy. Nie chcesz z pewnością zacząć życia w nowym domu od naprawiania usterek. Jest to szczególnie ważne, również ze względu na fakt, że kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, umowa jest podpisywana na etapie początkowym inwestycji, zanim jeszcze lokale powstaną. Nie ma więc możliwości sprawdzenia ich jakości.

Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając firmę deweloperską?

Podejmując decyzje o wyborze dewelopera, warto zwrócić uwagę również na kilka szczegółów. Firmy oferujące wysokiej jakości domy jednorodzinne i szeregowe, coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła, fotowoltaika, czy reasumpcja. To nie tylko pomaga dbać o środowisko, lecz także oszczędzać na rachunkach za prąd, czy ogrzewanie.

Firmy działające na rynku od wielu lat mają również sprawdzonych i doświadczonych parterów, którzy dostarczają między innymi wysokiej jakości materiały do budowy, czy wykończenia domów. Warto więc sprawdzić z kim firma deweloperska współpracuje.

Niektórzy deweloperzy oferują również pomoc przy staraniu się o kredyt i załatwianiu niezbędnych formalności do jego pozyskania. To znacznie skraca czas i upraszcza proces zakupu nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dziewięć =