Beton B20 możemy uznać za najbardziej typowy i uniwersalny ze wszystkich typów betonu. Beton C16/20 (według starej normy inaczej nazywany B20) oznacza gęstość w stanie suchym. Charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie minimum 20MPa po około 29 dniach dojrzewania. O tym, ile łopat piasku na worek cementu 25 kg należy wsypać dowiesz się w dalszej części artykułu.
Beton B20 – charakterystyka
Beton B20 to popularny materiał budowlany, powstający z połączenia cementu z wypełniaczami. W zależności od klasy beton zawiera dodatkowe substancje nadające mu określone cechy i właściwości. Beton w workach B20 jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych w Polsce.
Wysoka wytrzymałość, gęstość betonu B20, relatywnie niska cena betonu powoduje, że na chwilę obecną ciężko o lepszą konkurencję. Na jakość betonu B20 mają wpływ bezpośrednio składniki użyte w mixie. Proporcje na beton B20 też są ściśle określone. Najważniejszym wypełniaczem jest piach, który dobiera się pod kątem wielkości drobinek. Kolejny składnik to woda, która nadaję odpowiednią konsystencje. Do ustalania receptury betonu korzysta się z norm.
Specyfikacja techniczna opisującej dokładnie jakie proporcje trzeba zachować, by uzyskać 1 metr sześcienny betonu. B20 może być stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Temperatura otoczenia podczas jego użycia powinna być kontrolowana i powinna znajdować się w zakresie od 5 do 25°C.
Beton B20 – Zastosowania i właściwości
Worek beton B20 w postaci fabrycznie jest w postaci suchej mieszanki. Po rozrobieniu z wodą tworzy jednorodną masę, którą można łatwo rozprowadzać. Ten uniwersalny produkt jest odporna na działanie wody i niskich temperatur.
Beton B20 jest często stosowany do wykonywania cementowych podłóg. Podłoże o minimalnej grubości 25 mm. Nadaje się do wylewania na wszystkich podłożach, również na spoiwach hydraulicznych oraz izolacji przeciwwilgociowej na zewnątrz. Z betonu B20 można wykonywać także różne kształty i drobne elementy.
Wylewane jest możliwe bezpośrednio na ziemię. Ten produkt świetnie nadaje się do kotwiczenia słupków ogrodzeniowych oraz innych stałych bądź tymczasowych elementów na podjeździe. Receptura betonu B20 cechuje bardzo duża odporność mechaniczna. Maksymalna grubość pojedynczej warstwy tworzonej przy pomocy betonu wynosi 80 mm. Mimo swojej wysokiej jakości, beton B20 cena za m3 jest bardzo niska. Przy czym wiedzieć należy, że kwestia samej klasy jest tylko jednym z kryteriów zastosowania tego betonu. Równie ważne są okoliczności w jakiej użyty jest beton. Ekspozycji i środowisko, w którym beton będzie pracował, w tym wypadku jest bardzo uniwersalny.
Beton B20 nadaje się do stosowania w środowisku suchym lub stale mokrym. Do tego wewnątrz budynków o bardzo niskiej i niskiej wilgotności powietrza. Co warto wiedzieć, klasa betonu b20 ten może być również używana w warunkach stałego zanurzenia w wodzie. Można go również stosować w jako uzupełnienie elementów w środowisku narażającym na długotrwały kontakt z wodą. Dotyczy to niektórych najczęściej fundamentów.
Beton B20 – Jakie proporcje?
Zanim zaczniemy mieszać beton, powinniśmy się zastanowić, jaką wytrzymałość betonu chcemy uzyskać. Tutaj ważne są proporcje na beton B20. Im mniej wody dodamy, tym beton będzie wytrzymalszy, jednak, aby nie pogarszać plastyczności, należy zastosować odpowiednią proporcję domieszki, która redukuje ilość wody.
Istotnym jest fakt, iż zbyt duża proporcja domieszki plastycznej może spowodować niepożądane skutki (np. rozdzielenie się składników). Jakie proporcje na beton b20? Aby nie marnować materiału dobrze jest przeliczyć skład betonu na pełne worki cementu po około 25 kg. W celu uzyskania mniej więcej 120 l mieszanki betonowej należy użyć następujących proporcji:
- 25 kg cementu
- cztery wiadra (10-litrowe) piasku
- 11 l wody
- osiem wiader 10-litrowych żwiru 2/16
- deklarowaną przez producenta ilość domieszki uplastyczniającej
Beton B20 przygotowany w ten takich proporcjach, po 29 dniach będzie miał wytrzymałość na ściskanie co najmniej 20 MPa.
Ile długo wiąże beton b20?
Aby odpowiedzieć na pytanie, ile czasu schnie beton, należy zastanowić się czym właściwie powinien charakteryzować się związany beton. Chodzi tutaj o doprowadzenie betonu do takiego stanu, by był w pełnej funkcjonalności. Musi to nastąpić w odpowiednim czasie.
Kiedy mieszanka stwardnieje oraz uzyska określoną wytrzymałość na obciążenia, wtedy dopiero można powiedzieć, że jest to związany beton. Utarło się powiedzenie, że beton zaczyna nabierać swoich właściwości nośnych po ok. 14 dniach. Nie jest to do końca prawa, a zależy to od klasy betonu. Przyjmując, że temperatura pobliskiego otoczenia będzie wynosiła ok. 21⁰C, beton uzyska swoją pełną wytrzymałość po ok. 28-29 dniach.
Najszybciej beton schnie przez pierwsze 7 dni od zakończenia wylewania – przyjmuje się, że jest to już do 70% wytrzymałości. Można założyć, że przy odpowiednich warunkach pogodowych i odpowiednio dobranym betonie, już po około tygodniu można rozpocząć murowanie ścian na ławach fundamentowych.
Trzeba jednak być pewnym, że beton miał odpowiednie warunki. Wylanie betonu i oczekiwanie na schnięcie nie jest jednak wszystkim, co powinniśmy wykonać. Wylewki te na fundamenty i strop, muszą być chronione przed gwałtownym odparowywaniem wody.
Kwestia, jak długo wiąże beton, jest ściśle związane z temperaturą – jeżeli jest ona za wysoka, należy zadbać o nawodnienie betonu podczas schnięcia. Można to zrobić polewając jego powierzchni. W przeciwnym razie może on popękać.
Jaka jest więc wymarzona pogoda na wylewanie betonu? Najlepiej, gdy temperatura wynosi ok. 20⁰C w dzień i gdy jest lekko pochmurna. Jeszcze lepiej jak spotkamy się z przelotnymi opadami deszczu. Najlepsze czas wiązania betonu osiąga się na przełomie kwietnia i maja, oraz w środku września, kiedy jest duża szansa na takie warunki.
Wasze proporcje B20 sprawdziły się idealnie, dzięki za poradnik!
kto by pomyślał, że tyle trzeba wiedzieć o betonie.
Beton b20 proporcje idealne, dzięki!
podana w tekście beton b20 cena jest dawno nieaktualna!