Wywożenie śmieci – dlaczego warto znać regulacje lokalne?

Transport i utylizacja śmieci to problemy, z którymi zmaga się wielu ludzi. O ile trudności nie nastręczają metal czy szkło, o tyle z gruzem sprawa wygląda inaczej. Jeśli nie masz pewności, czy możesz pozbyć się go samodzielnie, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, czego nie należy robić i czym grozi zlekceważenie regulacji prawnych. Jak mówi stare przysłowie, nieznajomość prawa szkodzi. Nie możesz się nią zasłaniać. Lepiej zapoznaj się z naszym tekstem. Zapraszamy do lektury!

Regulacje lokalne a wywóz śmieci

Jeżeli chodzi o pozbywanie się zwykłych odpadów takich jak szkło czy papier, zwykle nie ma z tym większego problemu. W każdej nieruchomości znajduje się zestaw kontenerów, do których powinny trafiać pozostałości po wcześniejszej segregacji. Trudności pojawiają się niekiedy przy niestandardowych śmieciach, które nie mieszczą się do pojemników. Mogą też do nich nie pasować pod innymi względami. Chodzi m.in. o śmieci przemysłowe czy sprzęt AGD. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dobrze byłoby wyszukać informacje na temat obowiązujących w danym regionie zasad. Nie wszyscy jednak mają na to czas, podobnie jak nie każdy dysponuje odpowiednim środkiem transportu. W niektórych przypadkach do przewozu oraz utylizacji potrzebne będą specjalne uprawnienia. Wystarczy nie wczytać się uważnie w regulacje prawne, aby mieć przez to kłopoty. Można ich jednak uniknąć, zlecając likwidację śmieci doświadczonej firmie. W zależności od potrzeb może ona oferować np. wywóz gruzu w Suwałkach, Trójmieście, Zakopanem czy Szczecinie – ale znajdziesz też przedsiębiorstwa, które działają prawie w całej Polsce.

Co grozi za nieprawidłowy wywóz odpadów?

Jak już padło wyżej, pozbywanie się śmieci na własną rękę bywa ryzykowne z wielu powodów. Najgorszą opcją, którą możesz wybrać, jest wyrzucanie ich w punkty do tego nieprzeznaczone, np. do lasu. Tworzysz tym sposobem dzikie składowisko, które zagraża przyrodzie oraz żyjącym w pobliżu zwierzętom. To nieodpowiedzialne, prócz tego grozi grzywną. Może mandat w wysokości 500 zł nie robi wrażenia na każdym, ale nałożenie na siebie kilku przewinień (np. zaśmiecanie lasu i wjazd w niedozwolonym miejscu) może znacznie zwiększyć tę kwotę.

Kara finansowa to nie jedyne, czym ryzykuje osoba, która próbuje ominąć prawo. W skrajnych przypadkach takiemu człowiekowi może grozić nawet pozbawienie wolności. Dlatego lepiej nie decydować się na taki krok. Zamiast tego lepiej wyszukać wykwalifikowaną ekipę, która za ustaloną opłatą odbierze śmieci i dostarczy je na legalne składowisko. Tam zostaną zlikwidowane przy zastosowaniu odpowiednich procedur i narzędzi.

Komu można zlecić wywóz śmieci?

Jeżeli chcesz pozbyć się odpadów, a nie wiesz, jak to zrobić, nie próbuj zutylizować ich samodzielnie. Możesz skazić środowisko i otrzymać wysoką karę finansową. Powierz to zadanie wyspecjalizowanej firmie, którą znajdziesz na portalu gruzy.pl. Zajmuje się szerokim zakresem usług takich jak wywóz śmieci w Pszczynie, Suwałkach czy Krakowie – działa zarówno w dużych, jak i w mniejszych miejscowościach. Uzyskasz pewność, że Twoje odpady trafią do właściwego punktu i zostaną zlikwidowane bez szkody dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 11 =