Systemy smarowania maszyn – zapoznaj się z ich działaniem

Systemy smarowania maszyn to gwarancja ich trwałości i poprawnego działania. W związku z tym warto zaznajomić się z nimi nieco bliżej. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy pokazać Ci, do czego służą oraz wyjaśnić zasadę ich działania. Wymienimy również podstawowe rodzaje układów centralnego smarowania. Jednocześnie odpowiemy też na pytanie o to, od czego zależy ich zastosowanie.

Do czego służą systemy smarowania?

Maszyny i urządzenia zawierają zazwyczaj ruchome części, pomiędzy którymi dochodzi do tarcia. Zjawisko to nie tylko utrudnia płynne działanie, ale również prowadzi do zużywania się podzespołów. Aby temu zapobiec, wdrożono odpowiednie systemy smarowania. Mają one zapewnić sprawne działanie maszyny poprzez doprowadzenie smaru w miejsce styku. Dzięki temu zapewniony zostaje odpowiedni poślizg, co skutecznie zwiększa wytrzymałość i trwałość sprzętu.

Środek tłoczony jest za pomocą pompy połączonej z układem instalacji. Jej prawidłowe działanie gwarantuje odpowiednią ilość smaru. Nie trzeba więc martwić się o to, że dojdzie do przesmarowania układu.

Rodzaje układów centralnego smarowania

W zależności od maszyny wyróżnić można kilka typów układu centralnego smarowania. Jest m.in. system progresywny, jednoliniowy, dwuliniowy, wieloliniowy, impulsowy, natryskowy, a także obiegowy. Ich zastosowanie zależne jest od konstrukcji danego urządzenia. Przykładowo smarowanie progresywne stosowane jest wtedy, kiedy na małej powierzchni występuje duża ilość styków wymagających smarowania. System jednoliniowy służy natomiast głównie do smarowania okresowego.

Jeśli potrzebujesz odpowiedniego systemu smarowania, postaw przede wszystkim na jakość. Korzystanie z rozwiązań renomowanych marek jest gwarancją poprawności ich działania. Polecamy zajrzeć na stronę https://www.jutech.com.pl/. Jest to oficjalny dystrybutor systemów Lincoln GmbH & Co. KG w Polsce. Co więcej, jego oferta jest naprawdę szeroka. Oprócz wszystkich niezbędnych elementów układu centralnego smarowania otrzymasz tam również profesjonalne doradztwo. Ułatwi Ci to podjęcie właściwej decyzji i dobranie optymalnego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =