Sprowadzanie zwłok z Niemiec – jakie są procedury?

Śmierć bliskiej osoby, to wielka tragedia i strata. Najbliższa rodzina musi pożegnać bliską osobę, a także zająć się jej godnym pochówkiem. Tego rodzaju formalności i procedury, mimo i tak już ciężkiej sytuacji, dużo łatwej jest załatwić, jeśli ciało zmarłej osoby znajduje się w kraju. Co jeśli osoba zmarła w Niemczech i jej ciało należy sprowadzić i dokonać pochówku w Polsce? Otóż istnieją firmy, które profesjonalnie zajmują się takimi przypadkami i są w stanie pomóc w tej trudnej dla bliskich sytuacji.

Jak to zrobić – sprawdzanie prochów i zwłok z Niemiec

W chwili obecnej sprowadzanie zwłok zza granicy Polski regulują procedury, a także prawo. Przepisy mówią nam co robić i do kogo się zgłosić, a także jakie formalności należy załatwić. Wydawałoby się, że procedura sprowadzenia zwłok jest łatwa, bo przecież ciało zmarłego, musi wrócić do rodzimego kraju, ale zanim się to stanie, należy dopełnić odpowiednich formalności. Oto kilka z nich:

  • po pierwsze sprowadzenia zwłok z Niemiec mogą dokonać jedynie krewni zmarłego, to znaczy wnuki, dzieci, małżonek, rodzice, lub dziadkowie,
  • należy akt zgonu uzyskać w kraju gdzie przebywają bliscy zmarłego, w krajowym Urzędzie Stanu Cywilnego, lub w siedzibie konsula kraju,
  • W Urzędzie Miasta należy złożyć wniosek o transport ciała do Polski,
  • kontaktujemy się z firmą pogrzebową, która w swej ofercie ma profesjonalny przewóz ciała z Niemiec, lub innego kraju, przykładem takiej firmy jest Anielski Orszak, który ma doświadczenie w tego rodzaju sytuacjach,
  • Po sprawdzeniu zwłok do kraju, można przystąpić do ceremonii pochówku.

Należy zaznaczyć, że firmy pogrzebowe, jak Anielski Orszak, zajmują się sprowadzaniem zwłok z Niemiec, ale również mogą przygotować ceremonię pożegnalną. Zajmą się wszelkimi formalnościami, transportem, a także przygotowaniem pogrzebu. Warto zaufać takiej firmie, szczególnie w trudnej sytuacji, gdzie towarzyszy nam ból i smutek z powodu straty bliskiej osoby.

Czy do sprowadzenia zwłok zza granicy trzeba mieć specjalny transport?

Karawana to samochód, który został przygotowany specjalnie pod usługi pogrzebowe. Do transportu zwłok z Niemiec używa się również specjalnego rodzaju aut, które mają kapsułę metalową do przewożenia ciał. Takimi samochodami dysponują oczywiście firmy pogrzebowe świadczące usługi przewożenia ciał z Niemiec do Polski. Są to auta specjalnie przygotowane pod przewożenie ciał na dalekie odległości, ponieważ jak można się domyśleć nie trwa to kilka godzin, a czasem nawet kilkanaście lub więcej, w zależności skąd sprowadzane są zwłoki.

Pamiętajmy również, że sprowadzenie zwłok do Polski nie jest kwestią kilku godzin, lecz nawet kilku dni. Należy bowiem, dopełnić procedur, formalności, które załatwić należy nie tylko w Polsce, ale również w miejscu gdzie znajduje się ciało. Anielski Orszak, jest jednak doskonale zorientowaną firmą we wszelakich wymaganiach prawnych i transport idzie sprawnie. Czas sprowadzenia zwłok w całej procedurze może potrwać dzięki temu do kilku dni roboczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × pięć =