Rezonans magnetyczny z kontrastem – precyzyjna metoda obrazowania tkanek i narządów

Rezonans magnetyczny (MRI) to nowoczesne badanie diagnostyczne, stanowiące doskonałą alternatywę dla obrazowania radiologicznego wykorzystującego promienie rentgenowskie. Jest metodą bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczniejszą od zdjęć RTG, wymagających ekspozycji badanego obszaru na potencjalnie szkodliwe promieniowanie. Pozwala też uzyskać bardzo dokładny obraz struktur objętych procesem chorobowym. Zdarza się jednak, że zwykłe badanie techniką MRI nie wystarcza. Wówczas może zaistnieć konieczność wykonania tak zwanego rezonansu z kontrastem.

Rezonans magnetyczny z kontrastem – specyfika badania

Kontrast to w żargonie medycznym określenie środka aplikowanego pacjentowi w celu uzyskania lepszej jakości obrazu patologicznych zmian w obrębie tkanek bądź narządów. Podanie substancji cieniującej zwiększa widoczność badanego obszaru – w zależności od rodzaju zastosowanego kontrastu jego obraz ulega rozjaśnieniu lub zaciemnieniu. W tym pierwszym przypadku do rezonansu magnetycznego z kontrastem wykorzystuje się gadolin – pierwiastek chemiczny z grupy lantanowców (jest to tak zwany środek pozytywny). Natomiast aby uzyskać obraz zaczerniony, jako kontrast stosuje się związki żelaza (środki negatywne). Najczęściej substancję kontrastującą podaje się, wykonując iniekcję dożylną, ale niekiedy pacjent otrzymuje ją też w w postaci płynu doustnego.

Rezonans magnetyczny z kontrastem – skorzystaj z oferty kliniki Rex Medica!

Rezonans magnetyczny z kontrastem, wykonany na sprawdzonych i nowoczesnych urządzeniach, pozwala z ogromną precyzją zobrazować badany obszar. Jeśli poszukujesz kliniki dysponującej wysokiej jakości sprzętem, możesz skorzystać z oferty warszawskiego Centrum Diagnostyki Obrazowej Rex Medica. Po tę metodę wykrywania nieprawidłowości w obrębie struktur organizmu lekarze sięgają, diagnozując pacjentów z chorobami onkologicznymi i podejrzeniami przerzutów nowotworowych oraz  chorobami układu sercowo-naczyniowego. Rezonans magnetyczny z kontrastem znajduje też zastosowanie w diagnostyce schorzeń reumatologicznych oraz o podłożu neurologicznym, między innymi choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego czy zaburzeń otępiennych typu alzheimerowskiego.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego z kontrastem?

Choć rezonans magnetyczny z kontrastem jest bezpieczną metodą diagnostyczną, istnieje kilka względnych przeciwwskazań do jej zastosowania. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób leczonych nefrologicznie. Zgłaszając się na badanie, pacjenci powinni dysponować aktualnymi wynikami pomiaru kreatyniny we krwi, umożliwiającymi lekarzowi ocenę funkcji nerek. Podanie środka kontrastującego – ze względu na jego przenikanie do łożyska – bywa też problematyczne u kobiet oczekujących przyjścia na świat dziecka. Stąd mając do czynienia z pacjentką ciężarną, lekarz prowadzący musi ocenić ryzyko oraz korzyści płynące z zastosowania tej metody diagnostycznej. Rezonans magnetyczny z kontrastem nie jest też zalecany osobom uczulonym na substancje cieniujące. W przypadku konieczności jego wykonania niezbędne będzie przeprowadzenie próby alergicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =