Wśród zabiegów medycyny estetycznej coraz częściej można spotkać się z procedurami, w których wykorzystuje się materiały pobierane bezpośrednio od pacjenta. Mowa tutaj chociażby o tkance tłuszczowej, czy krwi, które odpowiednio przygotowane mogą posłużyć w poprawie estetyki i wyglądu pacjenta. Jednocześnie istnieje bardzo niewielkie ryzyko wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych i uczuleniowych, ponieważ dawcą i biorcą materiału jest jedna osoba. Właśnie tak jest w przypadku zabiegu, jakim jest lipotransfer. Na czym on polega? Jaką rolę w tej procedurze odgrywają komórki macierzyste?
Lipotransfer — podstawowe informacje o zabiegu
Lipotransfer jest zabiegiem chirurgicznym medycyny estetycznej, w którym wykorzystywana jest tkanka tłuszczowa pacjenta. Pierwszym etapem kwalifikującym do tej procedury jest rozmowa pacjenta z lekarzem, która służy wykluczeniu przeciwwskazań do lipotransferu. Jeśli kondycja zdrowotna na to pozwala, a zabieg może pomóc w uzyskaniu oczekiwanych rezultatów, w sterylnych warunkach pobiera się tkankę tłuszczową z wybranej partii ciała pacjenta. Następnie jest ona poddawana odpowiedniej obróbce i przygotowaniu do dalszego zastosowania. W zależności od potrzeby, może ona zostać podana drogą iniekcji pod skórę w okolicy oczu lub policzków, aby uzyskać efekt naturalnego wypełnienia, ujędrnienia, wygładzenia, czy odmłodzenia wyglądu.
Czym są komórki macierzyste?
W omawianej procedurze duże znaczenie mają także komórki macierzyste, które można pobrać i wyizolować z materiału autologicznego, jakim jest tkanka tłuszczowa. Są to komórki, które wykorzystywane są w procedurach mających na celu zintensyfikowanie procesów regeneracyjnych i odnowy biologicznej.
Wspomniane komórki mają zdolność do przekształcania się i namnażania, dzięki czemu są z powodzeniem wykorzystywane w procesach regeneracyjnych. Mogą także zastępować komórki o uszkodzonej strukturze. Są pomocne przy leczeniu różnych chorób, a także przy regenerowaniu i łagodzeniu blizn. Można z nich również korzystać dla zwiększenia elastyczności i napięcia skóry.
Komórki macierzyste są ponadto pomocne w procesie gojenia się ran po zabiegu lipotransferu oraz przyspieszają procesy regeneracyjne głębszych warstw skóry. Warto również dodać, iż wspomniany rodzaj komórek jest niezwykle istotny w tak zwanej angiogenezie, czyli tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych w tkankach.
Rezultaty lipotransferu z zastosowaniem komórek macierzystych
Przeszczep tłuszczu, gdzie uwzględniono również zastosowanie komórek macierzystych, może znacząco przyspieszyć rekonwalescencję. Taki zabieg pomoże również w modelowaniu sylwetki, czyli pobraniu nadmiaru tkanki z jednego obszaru i wszczepienie jej w miejsce wymagające poprawy. Z kolei komórki macierzyste w tej procedurze przyczynią się do naturalnego odmłodzenia skóry, zmniejszenia rozstępów, blizn, zmarszczek.
Jakie obszary ciała najczęściej poddaje się lipotransferowi?
Lipotransfer można przeprowadzić w okolicy biustu, jeżeli pacjentka chciałaby go powiększyć, wymodelować, unieść i poprawić jego kształt. Ta procedura okazuje się również pomocna przy pośladkach, które utraciły swój kształt, stały się bardziej płaskie, a zatem wymagają wypełnienia i uniesienia. Z omawianego zabiegu korzystają ponadto pacjenci, którzy chcieliby odmłodzić swoją twarz, pozbyć się niektórych zmarszczek, podnieść policzki, powiększyć i lepiej zarysować kształt ust, a także zniwelować niektóre niedoskonałości na skórze, w tym ubytki spowodowane stanami chorobowymi bądź blizny pooperacyjne i po urazach/wypadkach.
Postępowanie po lipotransferze
Ważne, aby po lipotransferze przestrzegać zaleceń lekarskich. Mowa tutaj o stosowaniu przepisanych antybiotyków, uzupełnianie płynów i zapewnienie sobie odpoczynku przynajmniej przez dobę po procedurze. Konieczne jest także noszenie specjalnych ubrań uciskowych, rezygnacja z opalania i pojawienie się na wizycie kontrolnej po zabiegu.
Jeśli chciałbyś porozmawiać z lekarzem o lipotransferze, umów się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy https://bienkowscyclinic.pl/ .