Pamiętaj, aby po sprowadzeniu auta z zagranicy opłacić podatek akcyzowy

Kupno samochodu sprowadzanego z zagranicy jest u nas normą. W obecnych czasach nic nie stoi na przeszkodzie, żeby swoje wymarzone auto znaleźć poza granicami Polski. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu zakup wiąże się z dodatkowym obowiązkiem – opłaceniem podatku akcyzowego.

Podatek akcyzowy dotyczy tylko części towarów. Są to między innymi wyroby tytoniowe i alkohol, ale na tej liście znajdują się również samochody osobowe, które zostały sprowadzone spoza naszej granicy.

Terminy na dopełnienie formalności

Po zakupie samochodu z zagranicy musisz po prostu zająć się załatwieniem tej formalności. Najlepiej zabierz się za to od razu, ponieważ pierwszą czynność – wypełnienie druku AKC-U/S i dostarczenie go do urzędu skarbowego – musisz wykonać w ciągu 14 dni. Więcej czasu – 30 dni – będziesz miał z kolei na zapłatę podatku akcyzowego.

Stawki podatku akcyzowego

To, ile przyjdzie Ci zapłacić, zależy od pojemności silnika zakupionego samochodu. Jeśli jest ona wyższa niż 2000 m3, stawka wynosi aż 18,6%. W innym przypadku, podatek wyniesie 3,1%. Jest tutaj jeden wyjątek – chodzi o firmy zajmujące się importem aut hybrydowych. Tego typu firmy korzystają z niższych stawek (co wiąże się oczywiście z promowaniem samochodów, które nie wytwarzają szkodliwych spalin). Dla nich podatek akcyzowy będzie wynosił 9,3% lub 1,55%.

Możliwość uregulowania podatku akcyzowego online

Na szczęście urzędy również idą z duchem czasu i wszystkie sprawy związane z podatkiem akcyzowym możesz załatwić przez internet. Wystarczy, że zalogujesz się do Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, w skrócie PUESC (strona www platformy: puesc.gov.pl). Dzięki tej platformie wypełnisz wspomniany wyżej formularz i dokonasz opłaty podatku akcyzowego. Pamiętaj tylko, żeby oprócz standardowych danych osobowych przygotować też dane zakupionego auta, w tym VIN pojazdu.

Artykuł został opracowany przy współpracy z Nowak Consulting – Doradztwo Celne. Specjalistami w dziedzinie prawa celnego, którzy zapewniają pomoc między innymi w sprawach takich jak opisany tutaj podatek akcyzowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + dwanaście =