Ostnica Pony Tails – idealna na ubogie i suche stanowiska

Jeżeli w Twoim ogrodzie przeważają suche i ubogie stanowiska, to z pewnością marzysz o roślinie, która jednocześnie wzbogaci Twój przydomowy teren i zapewni mu estetyczny wygląd. Te funkcje idealnie spełnia ostnica, czyli trawa ozdobna, która jest ciekawą alternatywą dla wielu roślin jednorocznych.

Trawiasty kucyk

Nie każdy ogród ma żyzną glebę, która jest w stanie przyjąć wymagające gatunki roślin. Czasem typ gleby pozwala jedynie na krótkowieczne i mało wymagające odmiany. Jedną z nich jest Ostnica Stipa Pony Tails, czyli jedna z najbardziej atrakcyjnych średnich traw ozdobnych. W ogrodzie czaruje swoim delikatnie zwiewnym pokrojem oraz miękkimi liśćmi.

Trawa Stipa pochodzi z rodziny roślin należących do grupy wiechlinowatych – wiechlinowate liczą mniej więcej 11 tysięcy różnych gatunków. Dorasta maksymalnie do około 60 cm wysokości, ma cienkie i włoskowate liście, dlatego bardzo często kojarzona jest z kucykiem lub końskim ogonem (skąd jej nazwa). Liście reagują nawet na delikatne podmuchy wiatru, co sprawia, że trawa prezentuje się naprawdę zjawiskowo.

Ostnica to bardzo ciekawa roślina, która w czasie kwitnienia nabiera białych bądź kremowobiałych barw i tworzy przepiękne kępy.

Puszyste wypełnienie rabaty

Uprawa ostnicy jest niezwykle prosta. Roślina nie wymaga większej uwagi, czy nawet nawożenia. Z racji tego, że jest odporna na suszę, stanowi idealne dopełnienie letnich rabat kwiatowych. Polecana jest szczególnie dla początkujących i bardzo często zabieganych ogrodników. Nie wymaga podlewania, dlatego sprawdzi się również, jako dopełnienie dekoracyjnych ogrodów zimą.

Warto tutaj wspomnieć, że na innym stanowisku niż suche i ubogie, ostnica z tego gatunku nie będzie się ładnie prezentować. Roślina nie lubi intensywnego nawożenia, dlatego też nie ma co przesadzać z jej pielęgnacją, ponieważ może się nieestetycznie pokładać.

W polskich warunkach klimatycznych trawa Stipa Pony Tails polecana jest, jako roślina jednoroczna. Samodzielny wysiew należy przeprowadzić z nasion w marcu do pojemników. Dużo lepszym rozwiązaniem, jest zakup gotowych sadzonek ze szkółki roślin lub ze sklepu ogrodniczego. Ukorzenioną sadzonkę należy umieścić w gruncie w maju – pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu jej przed przymrozkami.

Dopełnienie rabat kwiatowych

Z udziałem tej trawy ozdobnej można stworzyć naprawdę ciekawą rabatę. Jeżeli marzysz o sielskim klimacie w swoim ogrodzie, połącz trawę Stipa Pony Tails z ostróżką, dzwonkiem skupionym, malwą, naparstnicą lub innymi tego typu roślinami. Ta średnia trawa ozdobna z gatunku wiechlinowatych sprawdzi się również w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. W towarzystwie lawendy lub aromatycznego rozmarynu będzie prezentować się zjawiskowo.

Trawy ozdobne z tej odmiany to również ciekawe uzupełnienie rabat roślin wieloletnich. Możesz bez żadnych przeszkód sadzić je w towarzystwie brzozy, jodły kalifornijskiej czy nawet berberysów. Jeżeli zdecydujesz się na ostnicę Pony Tails, będziesz mógł/mogła cieszyć się z puszystego wypełnienia rabat od lipca, aż do października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 4 =