Mata antyzmęczeniowa do pracy stojącej – jaką wybrać?

Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że długotrwałe utrzymywanie wymuszonej pozycji ciała bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i wydajność pracowników. Firmy przemysłowe coraz częściej dostrzegają ten problem, starając się mu przeciwdziałać w jak najlepszy sposób. Z pomocą przychodzą innowacyjne produkty opracowane przez inżynierów i fizjoterapeutów, dzięki którym kilkugodzinna pozycja stojąca nie doprowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematyką mat do stanowisk pracy stojącej, których zadania koncentrują się na niwelowaniu zmęczenia mięśni i układu kostno- stawowego, a także utrzymywaniu koncentracji w całej rozciągłości zmiany. Co warto wiedzieć o tego typu matach? Jaki produkt wybrać?

Czym jest i jak działa mata antyzmęczeniowa do pracy stojącej?

Mata antyzmęczeniowa to specjalistyczny produkt skierowany do sektora przemysłu i logistyki, w którym charakter wielu stanowisk pracy wymusza u pracowników długotrwałe przebywanie w statycznej pozycji stojącej. Wieloletnie wykonywanie obowiązków w takim środowisku często skutkowało przeciążeniami mięśni i stawów, a coraz liczniejsze zwolnienia lekarskie generowały daleko idące straty finansowe i przestoje w produkcji. Wyposażenie zakładu w maty antyzmęczeniowe to nie tylko wyraz dbałości o komfort i zdrowie pracowników, lecz także rozsądna decyzja biznesowa, poprawiająca jakość świadczonej pracy. Mata antyzmęczeniowa do pracy stojącej stanowi specjalne podłoże wykonane przeważnie z pianki winylowej, charakteryzujące się wysoką odpornością chemiczną i mechaniczną. Kluczem do sukcesu pozostają jednak właściwości fizyczne maty antyzmęczeniowej. Zasada działania opiera się na lekkiej destabilizacji pozycji pracownika, który w trakcie przebywania na stanowisku musi wykonywać niewielkie ruchy mięśni celem utrzymania równowagi. Te mikroruchy mięśniowe następują podświadomie i nie mają negatywnego wpływu na koncentrację. Z drugiej strony, mata antyzmęczeniowa do pracy na stojąco stymuluje mięśnie do pracy, poprawiając tym samym ukrwienie nóg i niwelując zjawisko nadmiernego zmęczenia. Mata antyzmęczeniowa pełni jednocześnie funkcje izolacyjne, gwarantując komfort termiczny dla stóp.

Mata antyzmęczeniowa do pracy na stojąco- jak wybrać najlepszy produkt?

Mata antyzmęczeniowa do pracy na stojąco występuje w kilku wersjach produktowych, dedykowanych do rozmaitych zastosowań. Do pracy jednozmianowej na stanowisku wolnym od wilgoci i substancji chemicznych, idealnie sprawdzi się mata antyzmęczeniowa piankowa, np. NOTRAX 411 Sof-Tred lub NOTRAX 410 Airug. Wzornictwo i rozmiary mat firmy NOTRAX pozwalają na swobodne dostosowanie produktu do uwarunkowań przestrzennych w zakładzie. Do obszarów suchych o średnim obciążeniu najlepiej stosować maty z powierzchnią bąbelkową, takie jak NOTRAX Bubble Soft Tred. Praca wielozmianowa, z którą wiąże się nieustanna obecność pracownika na danym stanowisku, rodzi konieczność zakupu maty kilkuwarstwowej, w której górna powierzchnia będzie wykonana z pianki o zwiększonej gęstości. Wymagania te spełnia np. mata antyzmęczeniowa NOTRAX Orthomat Premium, posiadająca dodatkowo właściwości ognioodporne.

Kompletnym centrum zaopatrzenia przedsiębiorstw w maty antyzmęczeniowe od lat pozostaje sklep ULPA. Na stronie www.ulpa.com.pl znajdziesz maty do pracy stojącej od renomowanych producentów, spełniające rygorystyczne kryteria jakościowe i występujące w pełnej gamie modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 8 =