Kiedy rodzice zakupić powinni pierwsze buty dla dziecka?

Umiejętność chodzenia stwarza dla dziecka wiele nowych możliwości. Poznawanie świata z zupełnie innego poziomu niesie za sobą niespotykane dotąd wyzwania. W pierwszej fazie rozwoju dziecka uwaga rodzica skupiona musi być maksymalnie na maluchu.

Umiejętność chodzenia stwarza dla dziecka wiele nowych możliwości. Poznawanie świata z zupełnie innego poziomu niesie za sobą niespotykane dotąd wyzwania. W pierwszej fazie rozwoju dziecka uwaga rodzica skupiona musi być maksymalnie na maluchu. Pierwsze buty dla dziecka charakteryzować powinny się określonymi cechami, które wspomagać będą prawidłowy rozwój pociechy.

Zdrowy rozwój dziecka

Chodzenie to niezwykła umiejętność, zupełnie zmieniająca perspektywę. Pierwsze kroki dziecka dostarczają mnóstwo emocji nie tylko jemu, ale także jego rodzicom. Rodzicielstwo to wyjątkowy czas, niosący wiele radości, ale i troski. Bardzo ważne jest, aby rodzice nie zmuszali swojej pociechy do stawiania pierwszych kroków. Każde dziecko rozpoczyna chodzenie we własnym tempie, które może być znacząco odmienne. Warto także pozwolić maluchowi stąpać po podłożu bosą stopą – wówczas dziecko doświadcza pełnego spectrum bodźców, które bezpośrednio wpływają na jego rozwój. Stawianie kroków w maksymalnie naturalnych warunkach ma pozytywny wpływ na kształtowanie się stopy dziecka. Ważne jest, aby rodzice oczyścili najbliższe otoczenie i zniwelowali tym samym ryzyko narażenia malucha na potencjalne niebezpieczeństwo. Zagrożeniem mogą być także niewłaściwie zabezpieczone meble.

Według specjalistów pierwsze buty dla dziecka zakupione powinny być około pierwszych urodzin malucha. Właściwie dopasowane obuwie sprawdza się wówczas na spacerach bądź podczas wyjść ze znajomymi. Wraz z wiekiem dziecko domaga się opuszczenia wózka – wówczas buty są konieczne.

Buty dla dziecka do nauki chodzenia – najważniejsze cechy

Wielu producentów dysponuje bogatym asortymentem butów dla dzieci, niestety nie każdy z produktów jest odpowiednio przystosowany do rozwoju umiejętności chodzenia. Zakup obuwia musi być zatem właściwie przemyślany. Przede wszystkim zwrócić należy uwagę na twardość i elastyczność podeszwy buta, która powinna zginać się mniej więcej w okolicy 1/3 długości. Wykonanie oparte powinno być na lekkich materiałach, których ciężkość nie będzie wpływać na poruszanie się malucha. Niepotrzebne obciążenie mogłoby znacząco wpłynąć na ograniczenie ruchów stopy. Pierwsze buciki dla dzieci cechować muszą się prawidłowo dopasowanym zapiętkiem oraz cholewką. Stabilne otulenie pięty jest ważne, bowiem gwarantuje pewne stawianie kroków. Istotne jest jednak, aby cholewka nie była zbyt wysoka i nie usztywniała ciasno kostki – optymalna wysokość to nieco poniżej kostki malucha. Specjalną kategorią są attipasy do wody, które doskonale sprawdzą się podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 3 =