Jakie są najczęstsze błędy podczas frezowania CNC?

Frezowanie CNC nie jest trudne, ale wymaga wprawy. Błędy w trakcie tego procesu popełnia każdy, ale powiedzenie „trening czyni mistrza” ma zastosowanie także w tym przypadku. Sprawdź, jakie błędy w trakcie frezowania popełniane są najczęściej.

Winny zwykle jest człowiek, nie maszyna

Zacznijmy od tego, że za niemal wszystkie powstałe błędy odpowiadają operatorzy. Maszyny numeryczne nie mylą się, ale ludzie już tak. Przyczyną jest zwykle ich niedostateczne wyszkolenie i brak doświadczenia. Wiele z pojawiających się błędów z czasem zanika, co ma związek ze wzrostem umiejętności operatora. To dobra wiadomość, ponieważ błąd popełniony w trakcie frezowania niemal na pewno odbije się na dokładności naszej obróbki. Pomyłki popełniane podczas frezowania CNC zwykle mają swe źródło w:
*błędnym zamocowaniu obrabianego obiektu. Bierze się to zwykle z niedokładności operatora;
*zignorowaniu faktu, że frezowanie CNC powoduje nagrzewanie się materiałów, a co za tym idzie, rozszerzanie podczas obróbki;
*nieprawidłowym odwzorowaniu obrabianego przedmiotu.

Nie za mocno, koniecznie z chłodzeniem

Błędy pojawiające się podczas frezowania nierzadko wynikają też z nieprawidłowego użytkowania samego urządzenia. Najczęstsze „grzechy” to:

 • niedostateczne chłodzenie. Przegrzany materiał często odkształca się nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli;
 • wykonywanie „ruchów ciągnących”. Zdecydowanie należy ich unikać, w przeciwnym razie narażamy się na wysunięcie frezu z uchwytu;
 • używanie frezów, które zdążyły się zużyć, albo są nieodpowiednie do wykonywanej przez nas czynności. Obniża to jakość finalnego produktu, a także zmniejsza wydajność naszej pracy;
 • obróbka skrawaniem CNC z użyciem niewłaściwej (zwykle zbyt dużej) siły na obrabianą powierzchnię. Postępując w ten sposób, narażamy się na uszkodzenie maszyny. Pamiętaj – w przypadku frezowania mocniej nie znaczy lepiej. Wywierając większy nacisk, nie przyspieszysz całego procesu.

Bądź wierny poniższym zasadom, a błędy będą ci obce

Jeśli będziesz pamiętał o trzymaniu się pewnych zasad, popełnianie błędów nie będzie twoim problemem. Oto one:

 1. Przeprowadź obróbkę testową. Na tym etapie nie zajmuj się korektą frezu.
 2. Otrzymałeś pewien kształt. Pomierz go dokładnie, by sprawdzić, czy wymiary zgadzają się z wytycznymi.
 3. Jeśli zaobserwowałeś niedokładności, oszacuj liczby jednostek minimalnej korekcji. Ważne, by właśnie na tym etapie doprowadzić do choćby częściowego nałożenia się narzędzia z idealnym zarysem obrabianego przedmiotu.
 4. Korekty wprowadzaj kolejno, za każdym razem zwieńczając je obróbką eksperymentalną.
 5. Czas na ponowne pomiary błędów w ustalonych już punktach. Pamiętaj o wypełnieniu tablicy „wrażliwości na korekcję”.
 6. Zastosuj algorytm optymalizujący. Wyznaczy on prawidłowy wektor korekcji w wytypowanych punktach.
 7. Do programu wprowadź otrzymany wektor.
 8. Czas na obróbkę testową, tym razem skorygowanym już programem.
 9. Teraz wszystko jest gotowe na ruszenie serii produkcyjnej.

Podsumowując, za błędy powstałe podczas frezowania odpowiadają ludzie. Pomyłki i awarie maszyny zdarzają się rzadko. Wprawa jest podstawą, zatem cierpliwości, a z czasem na pewno staniesz się wykwalifikowanym operatorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 8 =