Każdy warsztat samochodowy wymaga pewnego zestawu narzędzi, bez którego niemożliwym jest rozpoczęcie pracy. Jako pierwsze należy zakupić klucze do kół, najlepiej z wysokiej półki jakościowej. Tu można zasugerować klucze Ingersoll lub z nieco niższej półki cenowej klucze pneumatyczne Satra. Do wyboru są ręczne klucze nasadowe lub dynamometryczne, jednak, gdy chcesz używać ich prywatnie to najlepiej sprawdzą się klucze pneumatyczne. Są one oparte na sprężonym powietrzu z kompresorów, dzięki czemu możemy montować i demontować szybko i bez użycia siły. Niezbędne są także kompresory powietrza, ponieważ zasilają one narzędzia pneumatyczne takie jak podnośniki, ale o nich później. Znana i rekomendowana firma produkującą kompresory jest Walter – kompresory te w sprzedaży ma firma Bogusz, sklep internetowy. Sprężarki stosowane są także do pompowania kół, przy tym wymagany jest manometr, który służy do kontroli ciśnienia w oponach. Bardzo dobą i niezawodna marka manometrów do pompowania jest Michelin Wonder oraz Schreader w czołówce tych pistoletów do pompowania kół nie można pominąć marki Rtec, która dopiero wprowadza swoje produkty na rynek europejski. Przy okazji zakupu kompresora czeka kolejny wydatek – długie węże ciśnieniowe, które umieszczane są na specjalnych bębnach. Ważne jest, by ich długość pozwalała swobodnie manewrować narzędziami. Z kolei bębny utrzymują przewody w jednym miejscu, co pomoże utrzymać ład i porządek w zakładzie a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo. Warto także zaopatrzyć się w ciężarki do wywarzania kół. Są ich dwa typy: klejone, które służą do felg aluminiowych oraz nabijane, które przeznaczone są do stalówek. Oczywiście najlepiej zakupić oba rodzaje, by nie ograniczać swoich usług. Podczas wyboru ciężarków nie można pominąć ważnej cechy jaką jest klej oraz sama waga ciężarka kalibracyjnego. Marka Hofmann jest liderem wśród ciężarków do wyważania kół. Do ich montażu warto wybrać szczypce wulkanizacyjne. Poza sprzętem niezbędnym wartym zakupu jest także asortyment przydatnych narzędzi takich jak smary oraz spreje czy gumowy młotek. Jeśli planujesz też wymieniać łożyska czy klocki hamulcowe to dobrym pomysłem jest zakup ściągaczy do tych części.
Jednym z podstawowych urządzeń w serwisach ogumienia jest montazownica do opon. Obecnie na rynku jest mnóstwo producentów oraz sprzedawców takich urządzeń. My chcielibyśmy się skupić na dwóch producentach, jednym z nich jest Butler. Urządzenia Butler to włoska produkcja profesjonalnego sprzętu dla serwisów ogumienia oraz warsztatów samochodowych. ich fabryka mieści się w Rolo, włoskim mieście i wyłącznie produkuje swoje urządzenia na oryginalnych włoskich komponentach m stąd ich cena, która wyraźnie jest odczuwalna w portfelach. Marka Butler to profesjonalny sprzęt pod każdym aspektem. Drugą firmą, o której chcielibyśmy wspomnieć jest marka sprzętu dla sektora oponiarskiego jest Rtec, marka ta produkowana jest w Holandii. Montażownica do opon służy ona do zdejmowania oraz zakładania opon. Kiedyś używano do tego znacznie bardziej prymitywnych narzędzi, ale na szczęście zostały one zastąpione przez nowoczesne rozwiązania.
Zazwyczaj stosuje się automatyczne montażownice, które steruje się pedałami. Działają one na zasadzie zbijaków, które dopiekają oponę od obręczy i dzięki temu powstaje szczelina, która umożliwia zamocowanie koła za pomocą szczęk. Stół montażownicy obraca się również automatycznie po naciśnięciu odpowiedniego pedału.
Podczas używania tej maszyny należy korzystać z specjalnej pasty montażowej, która nakładana jest za pomocą pędzla. Ułatwia ona montaż i demontaż opony z felgi i ją chroni ja przed zarysowaniami. W ofercie firmy Bogusz na stronie jest duży wybór odpowiednich past dobranych odpowiednio do rodzaju opon koła. Warto pamiętać o ochronie alufelg, ponieważ są one delikatniejsze niż felgi stalowe, w tym przypadku stosuje się odpowiednie nakładki ochronne, rodzaje ich: osłona felgi, osłona zbijaka, osłona rolki stopki montażownicy, osłony również są do nabycia na stronie internetowej Bogusz. Dodatkową opcja bardzo przydatna podczas montażu i demontażu jest przystawka do opon nisko profilowych typu run-flat.
Kolejnym urządzeniem, bez którego nie da się prowadzić serwisu ogumienia jest oczywiście wyważarka do kół. Oczywiście Marka Butler oraz Rtec posiada takie urządzenia w swojej ofercie. Do wyboru mamy wyważarkę do kół z monitorem lun na wyświetlaczu. Bardzo fajna, ale często drogą opcja jest wbudowany laser, w wielu modelach i firmach ta opcja jest bardzo droga natomiast Rtec. Rola wyważarki jest kontrola, która polega na sprawdzeniu czy łączna masa opony oraz felgi jest równomiernie rozłożona, a prościej czy nie występuje niewyważenie koła, które jest przyczyna bicia koła podczas jazdy Takie urządzenia są wykorzystywane do wyważanie kół we wszystkich kołach: samochodów osobowych dostawczych oraz motocyklowych. Ważne jest sprawdzenie czy koła są odpowiednio wyważone, ponieważ od tego zależy nasz komfort jazdy. Gdy masa jest źle rozłożona występują drgania samochodu, które przyczyniają się do szybszego zużywania się części pojazdu a także negatywnie wpływają na sterowność oraz hamowanie.
Podnośnik samochodowy
Jednym z najważniejszych urządzeń jest oczywiście podnośnik samochodowy. który pozwala unieść samochód, dzięki czemu możemy łatwo zdemontować koło lub przeprowadzić kontrolę podwozia. Zarówno w tym przypadku jak i innych profesjonalnych urządzeń warto rozpatrzyć ofertę włoskiej firmy Butler, która jest firmą w pełni włoską, więc jest też gwarantem jakości i niezawodności. Ma ona także homologację właściwie każdej liczącej się na rynku motoryzacyjnym marki samochodów. Wartym odnotowania jest fakt, że jej polskim dystrybutorem jest „Bogusz”.
Mają dostępną szeroką gamę podnośników:
- podnośniki kolumnowe, które służą do podnoszenia całego pojazdu
- podnośniki nożycowe, których głównym przeznaczeniem są osobówki
- podnośniki ciężarowo-nożycowe, które stosuje się do pojazdów ciężarowych i rolniczych
Ponadto podnośniki punktowe typu żaba marki Winntec to niezastąpiona pomoc podczas podnoszenia punktowego samochodu przy niewielkich naprawach czy wymianie koła.
Wulkanizator do naprawy gumy
Ostatnim elementem zakładu wulkanizacyjnego, który dopełnia jego status jako miejsca profesjonalnego jest wulkanizator. Urządzenie to służy do naprawy zarówno opon jak i dętek. Wykorzystuje ono temperaturę około 150°C, dzięki której możliwe jest wypełnienie braków w ogumieniu.
Taki sprzęt pozwala na naprawę wielu elementów dętek i kół. Podczas tego procesu używa się kształtek, które są przystosowane do obróbki barku, czoła czy boku opony. Umożliwiają one także wymianę zaworu.
Mobilny zakład wulkanizacyjny
Tego typu wariacja jest kolejnym, wręcz milowym krokiem w rozwoju firmy, ponieważ nie będziesz ograniczony do prowadzenia usług na miejscu, ale także na trasie, gdy zgłosi się do Ciebie osoba w potrzebie. Oczywiście nie będziesz mógł wykonywać tych samych zadań, które wykonujesz stacjonarnie, ponieważ do samochodu dostawczego niekoniecznie zmieszczą się wielkie urządzenia. Możesz jednak zaopatrzyć się w kompresor czy narzędzia pneumatyczne. Warto także zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, który pozwoli używać elektronarzędzi. Ważne jest by zapewnić sobie bezpieczeństwo poprzez odpowiednie zabezpieczenie narzędzi oraz nieprzekroczenie maksymalnej masy swojego pojazdu. Urządzenia mobilne są coraz bardziej powszechnym warsztatem samochodowym na kółkach. Ich zaletą jest mobilność przemieszczania się oraz brak potrzeby posiadania warsztatu stacjonarnego, przy którym jest bardzo ważna: lokalizacja, sam budynek oraz miejsce parkingowe. Przy wulkanizacji mobilnej wystarczy tylko dobrze przygotowany samochód oczywiście z właściwym wyposażeniem, które oczywiście firma Bogusz może pomóc.
Podsumowanie
Przy prowadzeniu własnego zakładu wulkanizacyjnego ważne jest, by wybrać profesjonalne narzędzia oraz sprzęt warsztatowy, w których Twój warsztat może się wykazać. Zastanów się czym dokładnie chcesz się zajmować oraz co dokładnie potrzebujesz. Odwiedź także stronę internetową firmy Bogusz , gdzie znajdziesz najwyższej jakości urządzenia wulkanizacyjne, materiały wulkanizacyjne jednym słowem kompletne wyposażenie warsztatów samochodowych oraz ogumienia.