Klimatyzacja, tapicerka i choćby plastikowe elementy we wnętrzu samochodu wymagają regularnego czyszczenia. W końcu to nie tylko estetyka. Ślady po napojach, wilgoć i dym papierosowy to także doskonałe środowisko do rozwoju wielu drobnoustrojów. Odpowiedzią na te problemy może być jeden zabieg, a więc ozonowanie samochodu. Dlaczego stało się tak popularne i co dokładnie nam daje?
Dlaczego ozonowanie samochodu to dobry pomysł?
Warto zacząć od tego, czym tak naprawdę jest ozonowanie. W prostych słowach, jest to dezynfekcja przeprowadzona przy pomocy cząsteczek ozonu, który składa się z trzech atomów tlenu. Użycie ozonu daje efekt precyzyjnego i głębokiego oczyszczania. Dlaczego? Ozon jest gazem o właściwościach silnie utleniających, a przez te właściwości dociera do najgłębszych zakamarków kabiny samochodu.
W czasie ozonowania wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia ulegają utlenieniu, czyli rozpadowi, który prowadzi do ich unieszkodliwienia. Co więcej, ozon pozostawia po sobie jedynie tlen i chociaż przebywanie w kabinie samochodu podczas ozonowania jest zabronione, już kilka minut po zakończeniu tego procesu, samochód staje się czysty i zupełnie bezpieczny w użytkowaniu.
Poza aspektami zdrowotnymi ważne są także wrażenia sensoryczne. Ozonowanie usuwa brzydkie zapachy niezależnie od ich pochodzenia, co znaczy, że poradzi sobie nawet z zapachami po rozlanych farbach czy lakierach. Ozonowanie samochodu jest także ekologiczne – nie ma żadnych skutków dla środowiska, a jego skuteczność jest do 50 razy wyższa od chlorowania.
Kiedy i jak często wykonywać ozonowanie samochodu?
Wiele zależy od sposobu użytkowania pojazdu, natomiast przyjmuje się, że ozonowanie najlepiej wykonywać przynajmniej raz w roku – szczególnie wtedy, kiedy prowadzone jest też czyszczenie klimatyzacji. Połączenie tych dwóch procesów powoduje, że najczęściej zabiegi te wykonywane są wiosną, natomiast wtedy czas oczekiwania może być nieco dłuższy. Częściej o ozonowaniu samochodu powinni myśleć kierowcy palący we wnętrzu auta czy osoby cierpiące na alergie wziewne. Natomiast nawet raz w miesiącu ozonowanie powinniśmy wykonywać, kiedy w samochodzie często przewożone są zwierzęta (każdy właściciel pupila wie, jak wygląda tapicerka i powietrze po wizycie futrzaka).