Jak działa oczyszczacz parowy? Czy jest skuteczny?

Szukasz sposobów na łatwe sprzątanie, które jednocześnie będzie ekologiczne? Oprócz sprawdzonych, domowych środków, jak soda oczyszczona czy ocet, zaopatrz się w oczyszczacz parowy. To wygodne urządzenie pozwoli ci pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń, nie ryzykując zniszczenia powierzchni.

Oczyszczacz parowy – co to jest i jak działa?

Oczyszczacz parowy, zwany także czyścikiem, to sprzęt, który wykorzystuje parę wodną do pozbywania się zabrudzeń z różnorodnych powierzchni. Jego sposób działania jest bardzo prosty! Wystarczy, że do specjalnego pojemnika wlejesz wodę, która następnie będzie podgrzewana. Czas podgrzewania różni się w zależności od modelu czyścika. Gdy para jest generowana pod ciśnieniem, usuwanie zabrudzeń jest niezwykle szybkie i dokładne. Za pomocą specjalnej dyszy lub dyfuzora para uwalniana jest na zewnątrz oczyszczacza. Skieruj jej strumień na powierzchnię, którą chcesz umyć – uważaj jednak, żeby się nie poparzyć!

Jak widzisz, działanie czyścika parowego nie jest skomplikowane. Za to efekty bywają spektakularne.

Do czego przyda się oczyszczacz parowy? To jedno z najbardziej uniwersalnych sprzętów domowych! Przyda się do czyszczenia zaschniętych plam w kuchni, a także – fug w łazience lub drzwi prysznicowych. Poradzi sobie z pozbyciem się zabrudzeń, które trudno było usunąć w inny sposób. Zaletą urządzenia jest to, że para pod ciśnieniem kierowana jest precyzyjnym strumieniem, który dociera do trudno dostępnych miejsc.

Oczyszczacz parowy – dlaczego warto?

Dlaczego oczyszczacze parowe cieszą się ogromną popularnością? To zwykle niedrogie sprzęty (koszt wielu modeli jest mniejszy niż 500 zł), które znajdują wiele zastosowań. Co ważne, pozwalają na czyszczenie bez detergentów – jeśli zależy ci na ekologii, trudno o lepszą rekomendację! Wysoka temperatura sprzyja zabijaniu bakterii i pozwala dezynfekcję czyszczonych powierzchni – to kolejny atut czyścika parowego! Sprzęt jest również prosty w obsłudze – trzeba tylko zachować ostrożność, bo masz do czynienia z parą o wysokiej temperaturze. W końcu – czyścik pozwala pozbyć się zabrudzeń stosunkowo szybko – odpada żmudne szorowanie.

Lista atutów jest długa – nic dziwnego, że po czyściki sięgają wszyscy, którzy szukają sposobów na wygodne i skuteczne sprzątanie!

Jak wybrać dobry oczyszczacz parowy?

Nie wiesz, jak wybrać najlepszy oczyszczacz parowy? Lista parametrów, którym warto się przyjrzeć, nie jest bardzo długa. Kluczową kwestią jest wielkość pojemnika na wodę. Determinują ona, jak długo urządzenie będzie się nagrzewać, a później – jaką część domu zdążysz wysprzątać. Ze względu na konieczność zachowania niskiej wagi urządzenia, wielkość pojemnika na wodę nie jest zwykle imponująca – chociaż są wyjątki!

Zwróć też uwagę na zasilanie – większość urządzeń ma zasilanie sieciowe, są jednak i takie z zasilaniem akumulatorowym. Przydadzą ci się wszędzie tam, gdzie nie możesz podłączyć urządzenia do prądu.

Nie pomijaj też dostępnych końcówek. Niektóre sprzęty wyposażone są w imponujące zestawy dodatków – po to, by poradzić sobie z zabrudzeniami na każdej powierzchni i w najmniejszej szczelinie!

Jak długo nagrzewa się taki oczyszczacz? To zależy od modelu. Zwykle kilka minut. W przypadku sprzętów z zasilaniem akumulatorowym istotnym parametrem jest też czas pracy na pełnym ładowaniu. Jest on bardzo zróżnicowany – od kilku do ponad 20 minut!

Na rynku znajdziesz też wyspecjalizowane modele – na przykład przeznaczone do czyszczenia okien. Znacznie lepszą inwestycją wydaje się jednak uniwersalny czyścik z zestawem poręcznych końcówek, które możesz wykorzystać do porządkowania różnych części domu.

Chcesz poznać rekomendowane modele? Sprawdź wszystkie oczyszczacze parowe w sklepie MediaMarkt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =