Jak dbać o nowe meble ogrodowe, by służyły przez długie lata?

Drewniane meble ogrodowe to piękne i trwałe dodatki do przestrzeni wypoczynkowej na świeżym powietrzu. Aby cieszyć się nimi przez wiele lat, ważne jest jednak odpowiednie dbanie o naturalny materiał. Drewno podlega m.in. działaniu czynników atmosferycznych i z biegiem czasu może ulegać uszkodzeniom. Łatwo temu zapobiec. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad oraz stosować podstawowe zabezpieczenia, takie jak np. środek do impregnacji drewna. Sprawdź, jak dbać o drewniane meble ogrodowe!

Przechowywanie w okresie zimowym

Podczas zimowych miesięcy, gdy meble ogrodowe nie są w użyciu, warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Jeśli masz miejsce w garażu, piwnicy lub szopie, przenieś meble do wnętrza, aby chronić je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli nie masz takiej możliwości, rozważ zakup specjalnych pokrowców, które ochronią meble przed deszczem, śniegiem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Regularne czyszczenie

Mimo, że to wyposażenie stosowane na zewnątrz i przeznaczone do tego, by czasem się pobrudzić, regularne czyszczenie mebli ogrodowych jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie. Usuwaj liście, osady i inne zanieczyszczenia, które mogą znaleźć się na drewnianych konstrukcjach. W przypadku plam, użyj łagodnego detergentu lub mydła i ciepłej wody. Unikaj wykorzystywania silnych chemicznych środków czyszczących lub ostrych narzędzi, które mogą zarysować powierzchnię mebli.

Ochrona przed promieniami UV

Słońce może być szkodliwe dla mebli ogrodowych, powodując blaknięcie i uszkodzenia. Unikaj wystawiania mebli na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych przez dłuższy czas. Jeśli to możliwe, umieść meble w cieniu bądź zainwestuj w parasol lub daszek, który zapewni im ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Impregnacja mebli drewnianych

Wszystkie elementy z nowego, niczym niepokrytego drewna trzeba zaimpregnować. Proces ten polega na nanoszeniu specjalnych produktów na powierzchnię naturalnego materiału, które penetrują i zabezpieczają je przed wilgocią, pleśnią, czy promieniowaniem UV. Środek do impregnacji drewna tworzy warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu wilgoci i jednocześnie pozwala drewnu oddychać. Dzięki takiemu zabiegowi meble będą odporne na uszkodzenia i zachowają swój naturalny urok na dłużej.

Kontrolowanie i konserwacja

Raz zastosowany środek do impregnacji drewna nie będzie chronił mebli przez cały czas. Proces zabezpieczania naturalnego materiału trzeba powtarzać co kilka lat. Regularnie (i częściej) przeprowadzaj również kontrole mebli, aby wychwycić wszelkie uszkodzenia, które warto jak najszybciej naprawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − cztery =