Czym usunąć stary silikon?

Silikon sanitarny to niezastąpiony środek używany w naszych domach do uszczelniania w wielu różnorodnych zastosowaniach. Wykorzystujemy go w wielu miejscach, między innymi do prac wykończeniowych w łazience czy w kuchni. Jednak wszyscy wiemy, że raz użyty silikon nie jest wieczny i należy go wymienić na nowy co jakiś czas. I tu pojawia się nurtujące pytanie „jak usunąć silikon?” czy też „jakie są domowe sposoby usuwania silikonu?”. Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj skuteczne sposoby usuwania silikonu!

Usuwanie starego silikonu bywa problematyczne

Silikon jest powszechnie stosowany jako skuteczny uszczelniacz. Prawidłowo użyty silikon jest doskonałym sposobem na uszczelnienie domu i zapobiega szkodom wyrządzanym przez wodę, szczególnie w miejscach bardziej narażonych na zalanie, takich jak łazienki, pralnie i kuchnie. Chociaż silikon może przetrwać lata, w końcu się zużyje.

Utrata właściwości silikonu wpływa negatywnie na jego funkcjonowanie a przy tym wygląda bardzo nieestetycznie. Traci przyczepność, przez co woda dostaje się pod silikonową fugę a to może doprowadzić do rozwoju pleśni, która ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. W takiej sytuacji nie pozostaje nam już nic innego, jak usunąć stary silikon, oczyścić powierzchnię i wymienić na nowy.

Oczywiście usuwanie starego silikonu bywa problematyczne i o wiele trudniejsze niż usuwanie świeżego silikonu, jednak w tej sytuacji mamy do wypróbowania wiele ciekawych metod usuwania silikonu, w zależności z jakiej powierzchni chcemy to zrobić. Jaki jest zatem najskuteczniejszy sposób usuwania silikonu? Może znany od lat domowy sposób na usuwanie silikonu octem? Albo warto wypróbować jakiś specjalistyczny produkt do usuwania silikonu, dostępny na sklepowych półkach?

Usuwanie silikonu

Jak bezpiecznie usunąć silikon z powierzchni, nie powodując przy tym jej uszkodzenia czy zmatowienia? Prezentujemy kilka sposobów, z których na pewno każdy wybierze coś odpowiedniego dla swojej powierzchni.

1. Usuwanie silikonu octem

Usuwanie silikonu octem – do tej metody wystarczy zwyczajny ocet kuchenny, którego każdy z nas ma w swoim domu oraz zmywak kuchenny. Wystarczy nanieść ocet na wybraną powierzchnię silikonu, pozostawić ją na kilka minut, aby ocet zaczął działać i następnie usunąć silikon szorstką stroną naszego zmywaka kuchennego.

Skutecznym sposobem jest też namoczenie ściereczki octem i zostawienie jej na kilka minut na zaschniętym silikonie. Później należy wszystko usunąć, pocierając ściereczką rozpuszczony silikon. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć. Warto dodać, że ocet to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na utrzymanie czystości w naszych domach, jest produktem tanim a przy tym jakże skutecznym.

2. Usuwanie silikonu acetonem

Usuwanie silikonu acetonem – aceton to również skuteczny środek do usuwania silikonu, jednak wymaga on zastosowania szczególnych środków ostrożności, w tym ochrony na dłonie oraz warto najpierw sprawdzić działanie acetonu na małej powierzchni. Następnie należy nanieść aceton na stary silikon, odczekać kilka minut i spróbować usunąć stary silikon. Razie potrzeby czynność należy powtórzyć.

3. Usuwanie silikonu mechaniczne

Usuwanie silikonu mechaniczne – jest to metoda, która wymaga od nas dużej ostrożności i precyzji, aby nie uszkodzić czyszczonej powierzchni. Stare uszczelnienie silikonowe możemy usunąć za pomocą nożyka, skrobaczki lub szpachelka.

Należy to wykonywać bardzo starannie, precyzyjnie, gdyż łatwo można zarysować czyszczoną powierzchnię. Zdecydowanie polecamy na początek wypróbować usunięcie silikonu domowym sposobem – usuwanie silikonu octem.

4. Usuwanie silikonu specjalistycznym środkiem do usuwania silikonu

Usuwanie silikonu specjalistycznym środkiem do usuwania silikonu – w sytuacji, gdy nie możemy sobie poradzić z usunięciem starego silikonu z powierzchni sposobami domowymi, możemy sięgnąć po bardziej radykalne środki do silikonu, dostępne w sklepach z profesjonalną chemią.

Wystarczy wybrać się do specjalisty, który na pewno doradzi nam czym i jak usunąć silikon sanitarny z wanny lub brodzika, jak usunąć silikon z płytek, jak usunąć silikon z szyby, czy jak usunąć silikon z ubrania, jeśli i taka sytuacja nam się przydarzy. Możemy polegać na wiedzy i doświadczeniu sprzedawców, którzy w bezpieczny sposób pomogą nam uporać z problemem starego silikonu.

5. Usunięcie silikonu przez specjalistę

Usunięcie silikonu przez specjalistę – gdy nie potrafimy usunąć samodzielnie silikonu sanitarnego, warto skorzystać z usługi specjalisty, do czego zachęcamy!

jak usunąć stary silikon

Zmywanie silikonu z rąk octem!

Na pewno każdy kto samodzielnie podejmował się nakładania silikonu sanitarnego, napotkał problem z usunięciem resztek silikonu z dłoni. Ważne jest a by w takiej sytuacji działać jak najszybciej, wtedy mamy szansę bardzo szybko zmyć silikon z naszych dłoni. Jeśli silikon na dłoniach się jeszcze nie utwardził, należy użyć ręcznika papierowego i zetrzeć możliwie najwięcej jak się da i następnie umyć ręce woda z mydłem.

Pomocne może okazać się zastosowanie szarego mydła. Jeśli jednak nie zdążyłeś i silikon zaschnął na dłoniach, warto spróbować wymoczyć ręce w wodzie z dodatkiem szarego mydła i przy użyciu szczotki wyszorować dłonie. Niezawodnym sposobem na umycie rąk czy innych części ciała z resztek silikonu może okazać się niezastąpiony i naturalny ocet kuchenny.

ściąganie silikonu

Jak pozbyć się silikonu z ubrań?

A co w sytuacji, gdy zdarzy nam się ubrudzić nasze ubranie silikonem sanitarnym? Czy możliwe jest usunięcie silikonu z ubrań? Zabrudzenie silikonem jest bez wątpienia bardzo trudne do usunięcia, jednak warto w takim wypadku spróbować ekologicznych sposobów na usunięcie silikonu z materiału.

Najprostszy sposób polega na tym, aby poczekać aż silikon zaschnie na ubraniu (można schować zabrudzoną rzecz do worka foliowego) a następnie umieścić rzecz na jakiś czas w zamrażalniku. Po wyjęciu można wykruszyć silikon z ubrania.

Bezwzględnie nie należy ścierać świeżego silikonu gąbką, gdyż sprawimy, że silikon jeszcze mocniej wejdzie we włókna i usunięcie go będzie już niemożliwe. W przypadku usuwania silikonu z ubrań, nie należy również stosować specjalistycznych środków do usuwania silikonu!

Komentarze do “Czym usunąć stary silikon?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − trzy =