Co zyskujemy, kupując monety lokacyjne?

Numizmaty o tym charakterze istnieją od 1967 roku. To wystarczający okres, by zastanowić się, dlaczego chętnych na zakup nie brakuje. W poniższym tekście zastanowimy się, dlaczego tak właśnie jest.

Niemałą, czy może nawet wręcz kluczową rolę dla popularności tego typu numizmatów, odgrywa ich charakterystyka. Warto więc może nieco o niej opowiedzieć. W przypadku kruszcu w takiej właśnie formie, istotna nie jest wartość wygrawerowana na każdym z egzemplarzy w ramach konkretnych serii. O wiele istotniejsza, jest tu zawartość szlachetnych metali w każdym z nich. Najczęściej, ilość kruszców określa się uncjami trojańskimi. Jedną taką jednostkę przełożyć można, na około trzydzieści gramów. Tytułem uzupełnienia trzeba dodać, że obecnie jedyną serią, która podaje zawartość kruszców w gramach, jest produkowana w Chinach edycja Gold Panda. No dobrze. Dlaczego jednak specyfika ma tu tak duże znaczenie? Wszystko przez to, że o wartości konkretnych numizmatów decydują giełdowe notowania. To one w największym stopniu determinują cenę. Monetę więc można kupić oraz sprzedać w najbardziej dogodnym momencie, bazując na rynkowych wskazaniach. Również, dlatego monety bulionowe postrzega się jako świetną lokatę długoterminową. Dodajmy, że największą giełdą w globalnej skali, która zajmuje się wyłącznie kruszcami, jest ta zlokalizowana w stolicy Anglii. Znana jest ona jako London Bullion Market Association.

Jeśli ktoś zdecyduje się zakupić monetę bulionową, zyskuje także wysokiej jakości produkt kolekcjonerski. I to pod wieloma względami. Tak jakości kruszców, jak i estetyki wykonania motywów widocznych na numizmatach. W tym drugim przypadku dobrym przykładem może być na przykład emitowana od 1989 roku seria Filharmonik. Wszystkie elementy znajdujące się na numizmacie są pełne detali, co także podwyższa wartość europejskich monet. Dodatkowym atutem, który niejako podwyższa monet w aspekcie kolekcjonerskim, jest unikatowość. Nie dotyczy ona jednak wszystkich obecnych w sprzedaży serii. Na czym polega ta unikatowość? Niektórzy emitenci, tacy jak Australia, czy wspomniane Chiny, produkują egzemplarze, które z każdym rokiem się od siebie różnią. Mowa tu o motywach kangurów, jak i pand w przypadku wspominanej już tu serii z Państwa Środka. Przygotowując się do kupna którejś z monet głównie w celach późniejszej sprzedaży ich wśród kolekcjonerów, dobrze jest się do tego przygotować. Najistotniejsze będzie tu sprawdzenie, jakie ceny osiągają wybrane numizmaty. Można powiedzieć, że jest to nawet kluczowe. Pozwala niejako ułatwić sobie pozycję negocjacyjną w późniejszym czasie.

Jak więc widać monety bulionowe, to świetny pomysł. Zarówno pod kątem inwestycyjnym, jak i kolekcjonerskim. Obie te sfery są w tym zakresie równie ważne. Kupno któregoś egzemplarza jest już coraz prostsze i w naszym kraju jest naprawdę wiele miejsc, gdzie można to zrobić. Zresztą nie tylko stacjonarnie, w którymś z kantorów. Niektóre z nich, oferują klientom również sprzedaż online.

Warto sprawdzić ofertę jednego z nich, czyli firmę Tavex, która złote sztabki czy monety lokacyjne sprzedaje od reki lub z opcją wysyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =