Ból pleców i kręgosłupa – jakie leki stosować? Podpowiadamy, co wybrać.

Ból pleców bywa doskwierający i nieprzyjemny. Uciążliwy długotrwały ból kręgosłupa może wpływać negatywnie na nasze samopoczucie i aktywność w ciągu dnia. Jak temu zaradzić? Jak leczyć ból kręgosłupa i jakie leki stosować?

Jak stosować leki na ból kręgosłupa?

Zanim zaczniemy stosować jakiekolwiek leki na ból kręgosłupa, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny bólu i ustalenia odpowiedniego leczenia. W zależności od przyczyny bólu, lekarz może zalecić różne leki lub terapię. Jeśli lekarz zaleci leki przeciwbólowe, ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami. Zwykle bywa tak, że leki przeciwbólowe na ból kręgosłupa są dostępne bez recepty i można je kupić w aptece. Tego rodzaju leki działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Zalecane są również niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub diklofenak – działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Należy pamiętać, że leki na ból pleców mogą mieć skutki uboczne i interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest również, aby nie przekraczać zaleconej dawki i nie stosować leków bez potrzeby.

Jak działają leki na ból kręgosłupa?

Leki przeciwbólowe mają za zadanie zmniejszyć nasilenie objawów bólu występującego w stanach zwyrodnieniowych kręgosłupa, ponieważ znoszą uciążliwe objawy i dolegliwości bólowe stawów i mięśni, wśród których wymienia się:

  • ból podczas poruszania się,
  • ból podczas odpoczynku,
  • obrzęki stawów,
  • sztywność pojawiającą się przed porannym rozruchem.

Tego rodzaju leki poprawiają nasze samopoczucie, a także mają wpływ na naszą sprawność. Pamiętajmy również, że leczenie bólu kręgosłupa to również włączenie odpowiednich leków o działaniu przeciwbólowym, a także ćwiczenia i zabiegi fizjoterapii. Często bólowi kręgosłupa towarzyszy uczucie mrowienia lub drętwienia w jednej z kończyn. Również bólom kręgosłupa towarzyszy uczucie osłabienia w nogach.

Jak prócz leków można złagodzić ból kręgosłupa?

Oprócz leków na ból pleców, istnieją różne sposoby na złagodzenie bólu kręgosłupa. Są to fizjoterapia i masaż. Specjalista wówczas może zalecić ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające elastyczność i koordynację ruchową, które pomogą złagodzić ból kręgosłupa. Prócz leków na ból pleców mogą nam pomóc również masaż wykonywany regularnie oraz akupunktura. Jest to starożytna metoda leczenia bólu, która polega stymulacji punktów akupunkturowych.

Pomocna może być również krioterapia, czyli zastosowanie zimna, takie jak lodowe okłady lub kąpiele lodowe. Kolejną metodą jest ciepłolecznictwo – ciepło, takie jak gorące okłady, termofor lub kąpiele gorące, może pomóc złagodzić napięcie mięśniowe i ból kręgosłupa. Pamiętajmy również, że dużą rolę pełnią tutaj tkanki miękkie, w których koncentrują się punkty napięcia. Profilaktycznie, możemy również zmienić styl życia. Powinniśmy unikać długiego siedzenia lub stania. Ważne jest również utrzymywanie zdrowej wagi, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia postawa ciała mogą pomóc w zapobieganiu bólowi kręgosłupa. Pamiętajmy, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =